Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Írán chce vyřešit spor o jaderný program, doufá v pomoc Moskvy

Svět

  15:15
BIŠKEK - Írán si přeje co nejrychleji vyřešit spor o svůj jaderný program a uvítá v tomto ohledu rady Ruska, řekl íránský prezident Hasan Rúhání při schůzce s ruským protějškem Vladimirem Putinem v kyrgyzském Biškeku. Západ podezírá Íránce z vývoje jaderných zbraní, Teherán to vehementně popírá.

Íránského prezidenta Hasana Rúháního (vlevo) vítá jeho kyrgyzský protějšek Almazbek Atambajev foto: ČTK

"Co se týče íránského jaderného programu, chceme co nejrychlejší vyřešení této otázky v rámci mezinárodních norem. Rusko v minulosti v této oblasti podniklo důležité kroky a teď je nejlepší příležitost pro nové iniciativy z vaší strany," vybídl Rúhání Putina.

K TÉMATU:

Ruský tisk předpokládal, že oba prezidenti budou jednat mimo jiné o nesplněném kontraktu na dodávku ruského systému protivzdušné obrany S-300 a o výstavbě dalšího bloku v íránské jaderné elektrárně Búšehr.

Íránský jaderný program představuje pro západní mocnosti, v čele se Spojenými státy, dlouhodobý trn v patě. Hasan Rúhání, který post íránského prezidenta zastává od červnových voleb a na rozdíl od svého předchůdce Mahmúda Ahmadínežáda je Západem považován za umírněného politika, již několikrát deklaroval ochotu spor o jádro vyřešit, napsala agentura Reuters.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!