Íránské ministerstvo obrany bez větších podrobností uvedlo, že dva drony se zachytily v obranných pastech a explodovaly. Třetí dron protivzdušná obrana zasáhla, nicméně i tak napáchal menší škody na střeše zbrojovky, která se nachází v blízkosti nákupního centra.
Na videozáznamu, který zveřejnila íránská média, byl vidět záblesk světla a hasičské vozy před továrnou. „Nebyl to dron?“ ptá se na jednom videu jeden z svědků události.
Podle agentury AP ministerstvo o zbrojovce referuje jako o „dílně“. Není jasné, co se tam přesně vyrábí. V Isfahánu sídlí velká letecká základna i středisko pro výzkum a výrobu jaderného paliva.
AP též upozorňuje, že vzhledem k rostoucí městské zástavbě často bývají íránské vojenské objekty obklopeny civilními. Jejich označení bývá kryptické, bez jasných informací o tom, k čemu přesně slouží, jen s nápisem, že náleží ministerstvu obrany či revolučním gardám.
Agentura IRNA rovněž informovala o požáru v ropné rafinerii v severoíránském městě Tabríz. Uvedla, že jeden člověk byl zraněn. Nenapsala však, co bylo příčinou požáru a zda souvisí s incidentem v Isfahánu.
Výroba střeliva či dronů?
Izraelský portál Jerusalem Post uvádí, že zbrojovka zřejmě vyrábí střelivo, i když to není zcela jisté. Podle některých spekulací zde mohou vznikat i bezpilotní letouny. „Byl by to zajímavý případ dronů údajně použitých k zničení jiných dronů,“ podotýká portál.
List Jerusalem Post rovněž poukazuje na určité nesrovnalosti v íránském popisu události. Íránské úřady tvrdí, že útok nezpůsobil škody na fungování zbrojovky. Podle agentur se to ale zdá být v rozporu s jinými zprávami, které popisovaly tři velké exploze.
Írán čelí silné mezinárodní kritice za dodávání dronů Rusku, které je používá proti ukrajinským civilním budovám. Teherán to odmítá. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak v prosinci vyzval ke zničení íránských továren, kde se vyrábějí střely a bezpilotní letouny
„Logika války je neúprosná a vražedná. Přísně vystavuje účet jejím autorům a komplicům,“ vyjádřil se k nejnovějšímu útoků Podoljak. Ukrajina loni vyhostila kvůli podezřením na dodávky bezpilotních letonů Rusku íránského velvyslance.
Možnost, že Írán na Ukrajině testuje drony, znepokojuje také Izrael. Írán by je sám či prostřednictvím svých zástupných sil, jako je libanonské islamistické hnutí Hizballáh, mohl totiž použít proti Izraeli.
Ministerstvo obrany neuvedlo, koho z úderu něj podezírá. V okolí íránských vojenských, jaderných a průmyslových zařízení se v posledních letech odehrála řada výbuchů a požárů. Z podobných útoků někdy Írán obviňuje Izrael, který své operace v zahraničí téměř nikdy nekomentuje.
Íránský režim neuznává Izrael a viní ho z vražd íránských vědců a představitelů. Izrael považuje Írán za největší ohrožení své existence a poukazuje zejména na nebezpečí íránského jaderného programu.
O Izraeli se všeobecně soudí, že vlastní jaderné zbraně, země to ale oficiálně nikdy nepotvrdila. Izrael tvrdí, že Írán o jaderné zbraně usiluje, což ale Teherán popírá.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.