Írán má za sebou perné dny. Minulou sobotu uplynul rok od mediálně známé smrti Mahsí Amíníové. Ta zemřela ve vazbě poté, co ji zatkla mravnostní policie kvůli porušení pravidel oblékání. Policisté vinu popřeli, ale podle veřejnosti byla důvodem její smrti policejní brutalita. Očekávalo se proto, jaká bude v zemi v den tragického výročí panovat nálada.
V pondělí však Írán zahájil překvapivou výměnu několika vězňů s USA, se kterými má dlouhodobě nepřátelské vztahy. V úterý pak do Teheránu pro změnu dorazil ruský ministr obrany Sergej Šojgu a mimo jiné prohlásil, že vzájemné vztahy i přes odpor Západu posílily. Tentýž den v New Yorku před Valným shromážděním OSN vystoupil íránský prezident Ebráhím Raísí s protiamerickým projevem.
Ke všem těmto tématům se vyjádřil expert na Írán Matouš Horčička z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Odborník, jenž v islámské zemi i studoval a nyní působí na Univerzitě Karlově.
Lidovky.cz: Po smrti Mahsí Amíníové v policejní vazbě následovala v Íránu velká vlna protestů trvající několik měsíců, než se je Teheránu podařilo i za pomoci násilí potlačit. Jak napjatá situace byla o víkendu na výročí jejího úmrtí?