Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Írán rozhodně není izolovaný, říká expert. V zemi podle něj zakořenila občanská společnost


Tisíce Íránců se shromáždily v blízkosti bývalého amerického velvyslanectví v Teheránu a skandovaly „Smrt Americe“ a „Smrt Izraeli“. | foto: ČTK

Premium Rozhovor
„Íránský režim se umí adaptovat a čelit mezinárodnímu tlaku tím, že se bude spíše přátelit se zeměmi jako Rusko či Čína. Ty mu pomohly čelit protestním turbulencím a postupně je utišit,“ říká odborník na Írán Matouš Horčička rok od smrti Mahsí Amíníové, zatčené kvůli porušení pravidel oblékání.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Írán má za sebou perné dny. Minulou sobotu uplynul rok od mediálně známé smrti Mahsí Amíníové. Ta zemřela ve vazbě poté, co ji zatkla mravnostní policie kvůli porušení pravidel oblékání. Policisté vinu popřeli, ale podle veřejnosti byla důvodem její smrti policejní brutalita. Očekávalo se proto, jaká bude v zemi v den tragického výročí panovat nálada.

V pondělí však Írán zahájil překvapivou výměnu několika vězňů s USA, se kterými má dlouhodobě nepřátelské vztahy. V úterý pak do Teheránu pro změnu dorazil ruský ministr obrany Sergej Šojgu a mimo jiné prohlásil, že vzájemné vztahy i přes odpor Západu posílily. Tentýž den v New Yorku před Valným shromážděním OSN vystoupil íránský prezident Ebráhím Raísí s protiamerickým projevem.

Ke všem těmto tématům se vyjádřil expert na Írán Matouš Horčička z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Odborník, jenž v islámské zemi i studoval a nyní působí na Univerzitě Karlově.

Lidovky.cz: Po smrti Mahsí Amíníové v policejní vazbě následovala v Íránu velká vlna protestů trvající několik měsíců, než se je Teheránu podařilo i za pomoci násilí potlačit. Jak napjatá situace byla o víkendu na výročí jejího úmrtí?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: