22. února 2012 21:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán nepovolil kontrolu jaderného zařízení. Rusko varuje Izrael

Íránské jaderné zařízení.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránské jaderné zařízení. | foto: Reprofoto

VÍDEŇ/TEHERÁN/MOSKVA Írán neumožnil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) přístup na vojenskou základnu Parčín, kde chtěli zástupci MAAE prověřit své pochybnosti o íránském jaderném programu. Před případným izraelským útokem na íránská jaderná zařízení dnes znovu varovala Moskva. Izraelská vláda ale výzvy ke zdrženlivosti ústy ministra zahraničí odmítla.

MAAE vyjádřila zklamání nad výsledky dvoudenní návštěvy své delegace v Íránu. "Zástupci agentury opakovaně požadovali přístup na vojenskou základnu Parčín, Írán ale povolení k návštěvě neudělil," uvedla MAAE v prohlášení, které vydala v noci na dnešek.

Selhání mise MAAE

Selhání rozhovorů mezi Teheránem a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) podněcuje spekulace o vojenské povaze íránského jaderného programu. Zároveň se tím odsouvá na neurčito obnovení jednání se světovými velmocemi, soudí analytici. Podle amerického Bílého domu se znovu ukazuje, že Írán ani v nejmenším nezměnil své nepřijatelné chování. Mluvčí úřadu amerického prezidenta Jay Carney podotkl, že Írán stále odmítá se podřídit svým mezinárodním závazkům. Dodal, že Washington nadále vyhodnocuje íránské záměry poté, co přitom kladně reagoval na výzvu Evropské unie, aby pokračoval v jednání o svém jaderném programu.

Smyslem návštěvy MAAE v Íránu, už druhé za poslední měsíc, bylo vyjasnění sporných bodů íránského jaderného programu. Mnohé země nevěří tomu, že íránský jaderný program je výhradně civilní, jak tvrdí Teherán. Řada z nich proto letos dále zpřísnila protiíránské sankce a hovoří se i o možnosti izraelského útoku na íránská jaderná zařízení.

Před podobným scénářem dnes znovu varovalo ruské ministerstvo zahraničí.

"Jakýkoli vojenský scénář proti Íránu by byl katastrofický pro region a pravděpodobně i pro celý systém mezinárodních vztahů," varoval na tiskové konferenci v Moskvě náměstek ministra Gennadij Gatilov.

Rusko se tak připojilo k varovným hlasům z Washingtonu, který zvyšuje tlak na Izrael, aby ho odradil od možného vojenského útoku na Írán. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman ale zahraniční výzvy k umírněnosti odmítl. V rozhovoru pro izraelskou televizi na adresu Washingtonu a Moskvy prohlásil, že to "není jejich věc".

"Bezpečnost izraelských občanů a budoucnost státu Izrael je v odpovědnosti izraelské vlády," poznamenal Lieberman.

Iranska jaderná zařízení

Iranska jaderná zařízení

Rusko rovněž dalo průchod obavám, že americká vojenská základna v Kyrgyzstánu by mohla posloužit v případě útoku na Írán. USA využívají leteckou základnu Manas na severu země k logistické podpoře svých bojových operací v Afghánistánu. "Nelze vyloučit, že toto zařízení bude využito v případě konfliktu s Íránem," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí v Moskvě Alexandr Lukaševič.

Podle ruské diplomacie by USA mohly kontroverzní íránský jaderný program využít jako záminku pro vojenský útok na tuto zemi, a pak by se mohly snažit ovládnout zásoby zemního plynu v postsovětských zemích ve Střední Asii.

ČTĚTE TAKÉ:


Navzdory hrozbě vojenské úderu dnes nejvyšší íránský vůdce prohlásil, že jaderná strategie jeho země se nezmění. Ajatolláh Alí Chameneí řekl, že Írán nezmění svůj jaderný program bez ohledu na mezinárodní sankce, vraždy ani jiný nátlak. "Žádná překážka nemůže zastavit jaderné dílo Íránu," řekl ajatolláh.

Teherán zároveň v souvislosti s protiíránskými sankcemi oznámil, že nebude prodávat ropu žádné společnosti, která tuto surovinu poskytuje Británii a Francii. Reagoval tak na sankce, které na něj za jeho kontroverzní jaderný program uvalily západní země.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!