Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Írán otevřel těžkovodní jadernou elektrárnu

Svět

  13:18
TEHERÁN - Írán spustil v Araku provoz těžkovodní jaderné elektrárny, jejímž vedlejším produktem je plutonium. Do čtvrtka má Teherán odpovědět OSN, zda se vzdá obohacování uranu. V případě, že se Írán nepodřídí požadavkům Západu, budou následovat sankce.

Arak. foto: ATTA KENAREAFP

Nikdo nemůže Íránu upírat právo na jaderné technologie. Při slavnostním zahájení provozu části těžkovodní jaderné elektrárny v Araku, který vyvolává obavy Západu z možného zneužití k výrobě jaderných zbraní, to dnes prohlásil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

"Nikdo nemůže národu vzít práva založená na jejích schopnostech," prohlásil
Ahmadínežád a dodal, že země bude svá práva energicky hájit. Tvrdil, že íránský jaderný program neznamená pro svět bezpečnostní hrozbu. "Írán nepředstavuje pro nikoho hrozbu, dokonce ani pro sionistický režim," uvedl s odkazem na Izrael, který Írán považuje za svého úhlavního nepřítele a jehož existenci neuznává.

Hodiny OSN ukazují čtvrtek
Rada bezpečnosti OSN dala Teheránu do čtvrtka čas na to, aby se rozhodl, zda se vzdá obohacování uranu. V případě, že Írán nedá uspokojivou odpověď v daném termínu, chtějí západní mocnosti v čele s USA prosadit v Radě bezpečnosti OSN proti Íránu sankce. S tím ale nesouhlasí Rusko a Čína, které jsou stálými členy RB OSN s právem veta.

V případě, že by návrh radou neprošel, může se americká administrativa v součinnosti se svými spojenci uchýlit k ekonomickým sankcím nezávisle na OSN, naznačil dnes s odvoláním na amerického velvyslance při OSN Johna Boltona deník Los Angeles Times.

Dnešní slavnost nedaleko Araku podle agentury AFP souvisela s otevřením objektu na výrobu těžké vody (oxid deuteria), která bude sloužit jako kapalný moderátor a chladicí látka pro experimentální reaktor o výkonu 40 megawattů. Zástupce elektrárny novinářům pod podmínkou anonymity prozradil, že těžká voda se v objektu začala vyrábět už 11. července a dnes šlo o jeho oficiální otevření.

Zástupce Íránské organizace pro jadernou energii Mohammad Saídí v íránské televizi zařízení v centrálním Íránu - asi 190 kilometrů na jihozápad od Teheránu - označil za "jeden z největších jaderných projektů" země. Západ se obává, že Írán by mohl plutonium, vznikající jako vedlejší produkt při provozu těžkovodního reaktoru, použít k výrobě jaderných hlavic.

Teherán ale tvrdí, že jeho jaderný program je zaměřen výlučně na mírové využití. Reaktor v Araku buduje dva roky a jeho úplné dokončení plánuje na rok 2009.

Autoři: ,

Pronájem bytu 2+kk, Kostelec nad Orlicí
Pronájem bytu 2+kk, Kostelec nad Orlicí

Tyršova, Kostelec nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
9 000 Kč/měsíc