Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Neviděli jsme od něj nic než dobro.“ Írán se loučí s Raísím, hrozí Izraeli

Svět

  9:00
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí zahájil ráno za účasti desítek tisíc lidí smuteční obřad za zemřelého prezidenta Ebráhíma Raísího. Během ceremonie promluvil také šéf politického křídla palestinského hnutí Hamás Ismáíl Haníja a dav provolával smrt Izraeli.

Raísí spolu s ministrem zahraničí Hosejnem Amírabdolláhjánem zahynuli při nedělní nehodě vrtulníku. Teherán vyhlásil po jejich smrti pětidenní smutek a ve středu je v zemi volno k uctění památky prezidenta, který byl považován za možného nástupce Chameneího v roli duchovního lídra, která je nejdůležitější pozicí v teokratickém režimu.

„Ó, Alláhu, neviděli jsme od něj nic než dobro,“ řekl podle agentury AP Chameneí v arabsky pronesené modlitbě za Raísího. Lidé nesli jeho rakev s černým turbanem, který podle AP symbolizuje, že byl přímým následníkem proroka Mohameda.

Smuteční hosté se účastní pohřbu obětí havárie vrtulníku, při níž zahynul i íránský prezident Ebráhím Raísí. (22. května 2024)

Shromážděný dav pozdravil také Haníja, jehož hnutí má íránskou podporu v boji proti společnému nepříteli Izraeli. „Přicházím jménem palestinského lidu, jménem skupin odporu v Gaze... vyjádřit naši soustrast,“ řekl.

Lidé během vigilie volali po zničení židovského státu, jehož armáda nyní v Pásmu Gazy usiluje o likvidaci Hamásu v reakci na říjnový teroristický útok.

Agentura Reuters v pondělí uvedla, že po Raísího tragickém skonu v zemi zdaleka nehřmí taková emocemi nabitá rétorika, jaká provázela například smrt velitele revolučních gard Kásema Solejmáního, jehož zabily Spojené státy v roce 2020 dronem v Bagdádu.

19. května 2024

Autoři: ,