Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán provokuje. Pálí rakety v blízkosti amerických lodí

Íránská armáda testuje v Perském zálivu rakety středního doletu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránská armáda testuje v Perském zálivu rakety středního doletu. | foto: ČTK

TEHERÁN Íránská armáda při manévrech v Perském zálivu vyzkoušela raketu středního doletu. Íránský kontradmirál Mahmúd Músáví oznámil, že ještě budou otestována torpéda. Desetidenní manévry se konají od minulého týdne v moři v pásmu širokém dva tisíce kilometrů. Zasahují prý i do oblasti nedaleko amerických lodí.

Dle agentury AP přesahují oblast Hormuzského průlivu a sahají i do Indického oceánu a Adenského zálivu, tedy do vod, v jejichž blízkosti jsou americké válečné lodě. Podle íránské televize se rakety dokážou vyhnout radarovému zaměření.

Vojenské aktivity Íránu jsou ostře sledovány, protože země má podle některých západních států ambici vyrobit jadernou zbraň. Čelí kvůli tomu několikero mezinárodním sankcím. Americký prezident Barack Obama v sobotu podepsal zákon, který má zredukovat íránské příjmy z prodeje ropy. Vztahuje se na zahraniční finanční instituce, které obchodují s íránskou centrální bankou.

Íránská armáda trénuje v Hormuzském průlivu

Íránská armáda trénuje v Hormuzském průlivu

Šéf íránské obchodní komory Mohammad Nahávandján označil tento krok USA za neopodstatněný. Sankce prý budou mít opačný dopad, protože si Írán a jeho obchodní i ekonomičtí partneři najdou alternativy. "Sankce zvýšily cenu obchodních a ekonomických transakcí, ale nikoli politiku Íránu," řekl.

Dopravní tepna ropných tankerů
Írán nedávno pohrozil, že v případě, že proti němu budou uplatněny nové sankce, uzavře Hormuzský průliv, tedy nejdůležitější námořní cestu ropných tankerů. Přitom ale íránský vyjednávač Saíd Džalílí sdělil, že je Teherán připraven obnovit jednání o svém jaderném programu. Předtím s ním několik let bez úspěchu vyjednávali stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo. Asi rok se už nejedná.

Hormuzský průliv.

Hormuzský průliv.

Nové podezření o skutečném cíli íránského jaderného programu vyvolala listopadová zpráva Agentury pro atomovou energii. Vyplynulo z ní, že Írán nepřerušil předchozí aktivity vojenského programu.

Írán vrací úder za sankce

Írán trvá na tom, že nukleární technologii vyvíjí výhradně za účelem využít ji v energetice. Dnes oznámil, že íránští vědci vyrobili vůbec první palivovou tyč do jaderného reaktoru. Dosud toto palivo Írán dovážel. Standardní tyče mají obsahovat palivové tablety z obohaceného uranu. Íránská agentura pro atomovou energii tvrdí, že první doma vyrobená tyč byla vložena do výzkumného reaktoru v Teheránu. Není ale jasné, zda jsou v ní tablety, či nikoli.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?