10. prosince 2009 10:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Írán: USA mají prsty v záhadném zmizení jaderného vědce

Mahmúd Ahmadínežád | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mahmúd Ahmadínežád |

TEHERÁN/PRAHA Írán obvinil Američany z únosu vědce, který pracoval na jaderném programu. Díky němu se prý dozvěděli o do té doby utajovaném komplexu na obohacování uranu u Kómu.

Na pouť do saúdskoarabské Mekky se každoročně vydávají statisíce muslimů a nechybějí mezi nimi ani Íránci. Letos v červnu se do Mekky vypravil i Šahrám Amírí, ale zpátky do Íránu už se nevrátil.
Do médií se jeho případ dostal proto, že jde o vědce, který pracoval na íránském jaderném programu. Íránci už zhruba dva měsíce tvrdí, že jej unesli Američané.
Íranský jaderný vědec Amírí zmizel
Podle některých expertů mají Íránci za to, že právě díky Amírímu se Američané a svět letos v září dozvěděli o do té doby pečlivě utajovaném komplexu na obohacování uranu u Kómu.

Amírí pracoval pro íránskou Agenturu pro atomovou energii, byť to Íránci vlastně dodnes oficiálně nepotvrdili. Podle britského deníku The Guardian současně přednášel na jedné z teheránských univerzit (o využití radioaktivních izotopů v medicíně).

Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí tvrdí, že má o podílu Američanů na Amírího zmizení důkazy. A aby toho nebylo málo, Írán při té příležitosti Američany obvinil i z toho, že už léta zadržují dalších deset Íránců v čele s Alím Rézou Asgárím, bývalým náměstkem ministra obrany, který zmizel před dvěma lety v syrské poušti.

Američané něco takového popírají, stejně jako Saúdská Arábie. "Jakmile jsme dostali informaci o tom, že se (Amírí) pohřešuje, začali jsme po něm intenzivně pátrat v Medině i v nemocnicích v okolí Mekky," citovaly agentury mluvčího saúdskoarabského ministerstva zahraničí Usámu Nugalího.

Nejmenovaný zdroj, který dřív pracoval pro tajnou službu, včera deníku The Los Angeles Times řekl, že je velmi pravděpodobné, že Amírí dobrovolně zběhl. Zdůraznil v té souvislosti fakt, že navštívil Saúdskou Arábii a podnikl hadždž aneb svatou pouť do Mekky během méně významného svátku.
Rozhodně tudíž nemohl zmizet v davu, naopak z něj ještě vyčníval - jakožto Íránec a tudíž šíita (v Saúdské Arábii panuje wahhábismus, jakási fundamentálnější verze druhé větve islámského vyznání zvané Sunna). Už jeho příjezd do země, tvrdí zdroj deníku The Los Angeles Times, musel v Saúdské Arábii vzbudit pozornost úřadů. "To podle mě svědčí o tom, že ten chlapík cestu dlouho připravoval a byl pozván."

S podobnou teorií vyrukoval i izraelský deník Haaretz, podle jehož zdroje měl prý Amírí v úmyslu požádat za hranicemi o azyl.

Další podrobnosti o kauze ztraceného jaderného experta si přečtete v deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!