Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Írán zakryl Obamové výstřih, aby mohla vyhlásit Oscara

USA

  21:19aktualizováno  21:32
TEHERÁN - Oddělení fotografií íránské agentury Fars neuneslo příliš odhalenou americkou první dámu Michelle Obamovou. Pro zprávu, v níž se oznamovalo její zapojení do ohlašování vítězného Oscara, "vyrobil" vlastní fotografii, na níž je Obamová v šatech ke krku s krátkým rukávem. Zbytek světa ale Obamovou viděl tak, jak stála před kamerou, tedy ve stříbrných přiléhavých šatech s krásným, leč co do použitého materiálu nicotným vrškem - s dekoltem a bez rukávů.

Michelle Obama foto: ČTK

Obamová ohlašovala vítězství filmu Argo, který pojednává o zajetí amerických diplomatů v Teheránu po islámské revoluci v roce 1979. Írán výběr kritizoval jako nikoli filmové umění, nýbrž politizování filmové tvorby. Kritiku vyvolalo i to, že pro ohlášení byla vybrána první dáma, což nebývá u Oscarů zvykem.

Fars o těchto peripetiích sice chtěla informovat, avšak v souladu s místními zvyklostmi. A na ně byla Obamová nepatřičně odhalená. Íránky se v televizi objevují se zahalenými hlavami i rameny. V případě cizinek je cenzor sice benevolentnější, ale jenom do určité míry. Toleruje například odhalené vlasy. Poněkud volněji se zachází s muži před kamerou, ale i v jejich případě existují hranice, takže třeba v šortkách se mohou objevit jenom sportovci.

Michelle Obamová Oscarech po úpravě íránskou agenturou.

Je-li íránský sdělovací prostředek nucen použít foto, které odporuje místním zvyklostem, nezbývá mu, než se obrátit na editační program Photoshop. Jde-li o film, mohou cenzoři požadovat "zakrytí" herců záběr po záběru nebo je z něj třeba i vymazat.

Film Argo kritizovali i mnozí Íránci, kteří nepatří k bezvýhradným stoupencům své vlády. Považují ho za další příspěvek ke stereotypnímu vykreslování Íránců v negativním světle. Írán chce natočit vlastní verzi o krizi s americkými rukojmími, která trvala 444 dní. Má jít o "patřičnou odpověď" na "historickým událostem odporující" film režiséra Bena Afflecka. Fars k tomu nezapomněla dodat, že "jde o produkci sionistické společnosti Warner Bros".

To, že se do ceremoniálu Oscara, který bývá přehlídkou světa Hollywoodu, "vtěsnala" také Obamová, je kritizováno i v USA. Dle kanadského listu National Post se nelíbí, jak si Obamovi "Oscara zabrali". Server Breitbart.com se domnívá, že první pár státu "překročil červenou hranici propagandy a jejich kult osobnosti nabral špatný směr".

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...