Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Obamová bojovala 'o místo' v Bílém domě

USA

  7:00
WASHINGTON - V USA v úterý vyjde kniha o vztazích mezi první dámou a úředníky Bílého domu. Autorka knihy The Obamas (Obamovi) Jodi Kantorová poodhaluje, že poradcům prezidenta Baracka Obamy zpočátku vadila míra, s níž se ambiciózní Michelle Obamová vyjadřovala k politickým záležitostem. New York Times už úryvky z knihy zveřejnil na svém webu.

Michelle Obamová v Indonésii foto: Reuters

Kniha líčí Obamovou jako významnou sílu v pozadí, jejíž názory narážely na nelibost poradců a na zažité konvence v Bílém domě. Podle Kantorové, která je zpravodajkou listu New York Times, panovalo napětí mezi první dámou na jedné straně a bývalým šéfem poradců Bílého domu Rahmem Emanuelem a bývalým tiskovým tajemníkem a prezidentovým poradcem Robertem Gibbsem ba straně druhé. Ti údajně odmítali jakékoli zasahování Obamové do politické agendy jejího manžela.

Obamová musela o svou pozici bojovat a v knize je líčena jako "zneuznaná síla", která pomáhá prosazovat cíle prezidenta.

Krize ve vztazích uvnitř Bílého domu podle Kantorové propukla na počátku roku 2010, kdy Obamová dala najevo nespokojenost s kompromisním návrhem reformy zdravotního pojištění, který Obamova administrativa předložila Kongresu. První dáma soudila, že voliči nyní budou jejího muže vnímat jako obyčejného politika, jenž nenaplnil očekávání.

Obamová podle Kantorové byla připravena hájit "ambiciózní, ale nepopulární iniciativy" jako je reforma zdravotnictví nebo imigrační politiky, zatímco prezidentovi poradci se víc ohlíželi na podporu Kongresu a průzkumy veřejného mínění.

Na jaře 2010 Obamová údajně dala "jasně najevo", že podle jejích spolupracovníků potřebuje její muž nový tým.

Informace o životě v Bílém domě Kantorová získala díky rozhovorům s 30 současnými i bývalými spolupracovníky Bílého domu. Samotní manželé Obamovi prý rozhovor odmítli.

Autoři: ,