Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránka Aštíaniová otročí propagandě. Odsoudila německé novináře

Sakíne Aštianíová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sakíne Aštianíová | foto: Reuters

TEHERÁN/PRAHA Íránka odsouzená k ukamenování mluví s novináři. Mluví ale stylem, který nápadně připomíná útoky oficiální propagandy.

Případ Íránky Sakíne Aštíaniové odsouzené za cizoložství a údajnou spoluvinu na vraždě manžela k trestu smrti se zřejmě definitivně změnil v politikum. Včera si zavolal novináře prokurátor provincie Východní Ázerbájdžán Malík Ajdar Šarífí a oznámil jim, že je "možné", že se Aštíaniová skutečně vyhne ukamenování. Stalo se tak jen pár dní poté, co čtyři roky vězněná žena vystoupila na mimořádné tiskové konferenci, na které odsoudila dva německé žurnalisty za to, že si dovolili udělat rozhovor s jejím synem.

Sakíne Aštianíová se synem

A nejen to, Aštíaniová prohlásila, že chce novináře zažalovat. Podivné je už to, že je v Íránu povoleno ženě, odsouzené k smrti, opustit celu, ve které čeká na popravu, a vystoupit na tiskové konferenci. Podezření, že je pod enormním tlakem, nahrává fakt, že před novináře předstoupila jen proto, aby německé žurnalisty veřejně odsoudila, a to přesně ve stylu, jakým íránské úřady kritizují západní média. Verzi, že jejího případu zneužívá propaganda, pak nahrává i včerejší prohlášení prokurátora o tom, že by se Aštíaniová mohla trestu vyhnout. Prokurátor si dal nicméně velký pozor na to, aby svá slova nerozvedl. Klidně se tak může stát, že Aštíaniová bude oběšena.

"Nikdo mě k ničemu nenutil"
Írán je v její kauze neústupný. Demonstruje na ní, jak se Západ vměšuje do jeho vnitřních záležitostí. Myslí tím samozřejmě hlavně to, jak se vytrvale snaží zastavit jeho jaderný program.

Čtěte také:


Letos v září sice úřady oznámily, že se odkládá trest smrti ukamenováním, který nařizoval původní rozsudek. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramín Mehmanparast k tomu ale řekl, že dál zůstává "kriminálnicí", na kterou se nevztahují argumenty bojovníků za lidská práva, a dodal, že kdyby tomu tak bylo, pak by měly propustit všechny usvědčené vrahy i ty země, které dnes Írán kritizují.

Sakíne Aštianíová se synem

Tlak Západu, aby byla Aštíaniová omilostněna, Írán už několik měsíců kompenzuje mediální masáží, jejíž součástí byl i rozhovor, který dala novinářům Aštíaniová v sobotu 1. ledna. Úřady ji znovu pustily z cely, tentokrát, aby povečeřela se svou dcerou a synem. Aštíaniová při té příležitosti mimo jiné popřela, že by ji někdo k něčemu nutil násilím. "To všechno jsou pomluvy," řekla, "ať už jsem v minulosti řekla cokoliv, řekla jsem to dobrovolně, nikdo mě k tomu nenutil. Mluvila jsem ze svého přesvědčení."

Úřady dnes mají na Aštíaniovou víc pák, s jejichž pomocí ji mohou přinutit říkat, co chtějí. Můžou ji například vydírat i tím, že uloží vysoký trest jejímu synovi Sadžádu Gáderzadehovi, který se z rozhovoru s německými novináři bude muset zpovídat před soudem.

Sakíne Aštianíová

Gáderzadeh nezpochybňuje, že se jeho matka dopustila cizoložství, a provinila se tak proti islámskému náboženskému právu, žádá však o zmírnění trestu. "Už jsme přišli o otce, nechceme ztratit i matku," řekl a podotkl, že se stále ještě úplně neustoupilo od toho, že bude nakonec Aštíaniová ukamenována. "Trest smrti ukamenováním hrozí dál, ale nemusí být nakonec vykonán. My v to aspoň pevně doufáme," dodal.

Rok 2010 v obrazech

Těžko říct, co mají vlastně úřady s Aštíaniovou v úmyslu. Před několika týdny byla převezena na místo, kde byl zavražděn její manžel, a znovu v televizi přiznala svou vinu. V úplnou milost už zřejmě doufat nemůže, snad jen v to, že ji nakonec neukamenují.

Sakíne Aštianíová
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!