6. září 2018 20:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránská vláda úzce spolupracovala se Sorosovou nadací, přiznal ministr

Íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf. | foto: Reuters

TEHERÁN/PRAHA Íránský ministr zahraničí Javad Zarif uvedl, že islámská republika dlouhodobě a „úzce“ spolupracovala s nadací Open Society Foundation, masivní filantropickou organizací vedenou maďarsko-americkým miliardářem Georgem Sorosem.

„Veškerá komunikace byla limitovaná a plánovaná, byli nuceni mi reportovat každou minutu o jakékoliv akci,“ bránil Zarif fakt, že vláda spolupracovala s miliardářovou nadací, během parlamentních interpelací členů vlády.

„Open Society Foundation legálně operovala uvnitř Íránu se značnou podporou a spoluprací ze strany městských rad a dalších organizací,“ vysvětloval podle BBC kooperaci s nadací ministr zahraničí.

05.září 2018 v 15:07, příspěvek archivován: 06.září 2018 v 17:09

3) @JZarif said he made sure that OSF's meetings with Iranians were under strict rules & scrutiny. He said he was briefed regularly on the content of these meetings. He referenced the confessions of Kian Tajbakhsh, head of the OSF in Iran, as mostly confirming his claims. https://t.co/pAPSOLNNd7

Open Society Foundation byla loni v květnu obviněna nejvyšším íránským duchovní ajatolláhem Chameneím z ovlivňování prezidentských voleb v roce 2009. Od té doby patří k nežádoucím organizacím v zemi. Právě proto během interpelací v tomto týdnu zazněly nepříjemné otázky na spolupráci současného ministra zahraničí s pracovníky OSF.

Zarif tvrdil, že zajistil, aby veškerá spolupráce podléhala jasným pravidlům a aby jednání OSF nikdy neohrozilo národní bezpečnost. Při zasedání v parlamentu se pak odkazoval na podobné prohlášení ze strany šéfa íránské části nadace Kiana Tajbachše.

Sorosova nadace je dlouhodobě viněna z ovlivňování voleb nebo pokusů o podkopání vládních zřízení v Maďarsku, Izraeli, nebo i Íránu.

Miliardář se skrze své společnosti snaží propagovat a podporovat demokracii v řadě zemí světa. Jeho nadace či fondy podporují jemu spřízněné kandidáty, respektive kandidáty, kteří se mu zamlouvají. Finančně podporoval ve volbách například Baracka Obamu nebo řadu amerických demokratů ve volbách do Kongresu.

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz