25. února 2014 14:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Íránský jaderný program ohrožuje i Evropu, řekla Merkelová v Izraeli

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě Izraele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě Izraele. | foto: Reuters

JERUZALÉM Německo vidí Írán jako potenciální hrozbu nejen pro Izrael, ale i pro evropské země. Na úterní tiskové konferenci v Izraeli to podle agentury Reuters prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Na návštěvu židovského státu dorazila i s početnou skupinou ministrů, kteří se účastní společného jednání vlád Německa a Izraele.

Podle Merkelové bude Berlín nadále prosazovat pokračování rozhovorů s Teheránem ohledně jeho kontroverzního jaderného programu. Izraelský požadavek, aby se Írán v nyní projednávané smlouvě se světovými mocnostmi vzdal všech svých citlivých jaderných projektů, ale německá kancléřka nepodpořila.

Jak izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který seděl na tiskové konferenci po boku Merkelové, poznamenal, světové velmoci nyní hovoří o tom, že určité obohacování uranu bude moci v Íránu pokračovat i po uzavření smlouvy. "Myslím, že je to chyba. A každý blízkovýchodní vůdce, se kterým jsem mluvil, je stejného názoru, ať již to říká veřejně či nikoliv. Proč? Jestliže chce Írán jadernou energii skutečně jen pro civilní účely, nepotřebuje obohacování a centrifugy," řekl Netanjahu.

ČTĚTE TAKÉ:

Opatrná kritika

Německá kancléřka byla nicméně ve svém prohlášení opatrnější. Jak uvedla, názory na rozhovory s Íránem i jejich samotné konání se liší. "Očekáváme, že budou vytvořena určitá pravidla, která zajistí, že Írán nedosáhne v blízké budoucnosti na (vojenské) jaderné kapacity," řekla Merkelová.

Kancléřka se vyjádřila i k tématu bojkotu izraelských produktů kvůli kritizovaným židovským osadám na západním břehu Jordánu. Bojkot podle ní mírovým rozhovorům mezi Izraelci a Palestinci nijak nepomáhá. Stejného názoru je i Netanjahu. Podobné akce prý jen poškozují palestinskou ekonomiku. Stejně jako v minulosti šéfka německé vlády během návštěvy zdůraznila, že si přeje mírové řešení blízkovýchodní otázky na principu dvou státu - izraelského a palestinského.

Izrael a Německo navázaly diplomatické styky až dvacet let po válce, za níž nacisté vyvraždili miliony Židů. Nyní Izrael označuje Německo za svého největšího spojence v Evropě.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč