Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Íránští červi se prý vrátili úspěšně z vesmíru na Zemi

Svět

  14:56
TEHERÁN - Íránský modul s myší, dvěma želvami a červy, který ve středu údajně vynesla do vesmíru íránská raketa Kavošgar 3, se vrátil úspěšně na Zemi, oznámila studentská tisková agentura ISNA. Stav "pasažérů" agentura nekomentovala.

Mahmúd Ahmadínežád při slavnostním představení nového íránského vesmírného systému

"Kosmická kabina se bezpečně vrátila se svými pasažéry - myší, červy a dvěma želvami - na Zemi poté, co podle plánu opsala parabolickou křivku," sdělila bez dalších podrobností ISNA.

Britský deník The Independent poznamenává, že vypuštění rakety Kavošgar 3 s živými tvory je pro Írán psychologickým vítězstvím poté, co americký prezident Barack Obama před pár dny potvrdil, že USA nemají dostatek finančních prostředků pro návrat na Měsíc.

Psychologické vítězství Íránu
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád podle očekávání využil testu rakety íránské výroby a prohlásil, že Teherán může předstihnout Západ v technologické vyspělosti.

Nicméně Američané vyslali svého prvního hlodavce do kosmu již v srpnu 1950. V roce 1951 vypustil Sovětský svaz do kosmu dva psy, kteří se stejně jako americká myš vrátili živí, ačkoli slavná Lajka, která se v roce 1957 stala prvním zvířetem, jež se dostalo na oběžnou dráhu, ve svém sputniku zahynula.

Nejasná je zatím dráha, kterou íránští živočichové putovali. Raketa Kavošgar 3 byla testovacím zařízením pro vesmírné systémy, které obyčejně vystoupají do výšky kolem 100 kilometrů nad povrch zemský a vrátí se na Zemi na padáku, napsala agentura Reuters. Stokilometrová výška je obecně považována za hranici vesmíru.

Západní státy se obávají, že íránské vesmírné technologie dlouhého doletu mohou být využity rovněž k odpalování bojových hlavic, i když Írán popírá, že by měl něco takového v úmyslu.

Raketa nepředstavuje hrozbu, tvrdí odborníci
Několik západních zbrojních odborníků uvedlo, že Kavošgar 3 není vojenský systém a nepředstavuje žádnou hrozbu. James Lewis z washingtonského Střediska pro strategická a mezinárodní studia nicméně soudí, že "vypuštění rakety bylo jasně součástí íránských snah rozvíjet vojenské technologie a uplatňovat politickou moc v kosmu".

Vesmírné rakety dodávají prestiž a vliv, a o to právě Írán usiluje," dodal.

Autor: