Očkovacímu pelotonu v Evropě kralují Irové, přitom okolnosti by měly být proti nim. Každý čtvrtý ostrovan žije na venkově, v odlehlých osadách, kde se mnohdy ještě mluví prastarou gaelštinou. Vládní apel na vakcinaci ale dolehl až tam, záslužnou roli v tom sehrála i katolická církev. Svoje udělala i historie: když Irsko prvně předstihlo Británii v počtu naočkovaných, strhly se malé oslavy. Porazit velkého souseda se pořád počítá.
Lidovky.cz: Irsko dosáhlo proočkovanosti 93 procent, to znamená, že je očkovaný už skoro každý, kdo může. Jakými nástroji toho tamní vláda dosáhla? Jak postavila a cílila kampaň?
Irský očkovací program začal loni 29. prosince pro nejzranitelnější skupiny obyvatel včetně obyvatel pečovatelských ústavů a klíčového nemocničního personálu. Zbývající populace byla z velké části očkována podle věkových skupin prostřednictvím samostatného systému rezervací v očkovacích centrech po celém Irsku, které spravoval zdravotnický personál a armáda.
V průběhu programu existovala široká škála zpráv ze strany vlády prostřednictvím různých mediálních kanálů – televize, rozhlas, sociální sítě – informujících občany o výhodách očkování a jejich významu pro udržení pandemie pod kontrolou. Průběh očkování byl rychlý s mírným zpomalením, když bylo zjištěno, že původní vakcína AstraZeneca představuje pro některé osoby vyšší riziko, což vedlo k dočasnému nedostatku vakcín. Jakmile bylo toto vyřešeno, byla dvoudávková vakcína Pfizer dominantní.