Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Irsko je očkovacím premiantem. Pomohla církev i vakcinační týmy na odlehlém venkově, říká český velvyslanec


ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Ostrovní republika dokazuje, že vysoký podíl vakcinace se blahodárně odrazí v tom, kolik lidí na covid (ne)umírá. „Očkovací program se tu mimo jiné zaměřil na osoby, pro něž bylo vakcínu obtížné získat,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz český velvyslanec v Dublinu Petr Kynštetr.

Očkovacímu pelotonu v Evropě kralují Irové, přitom okolnosti by měly být proti nim. Každý čtvrtý ostrovan žije na venkově, v odlehlých osadách, kde se mnohdy ještě mluví prastarou gaelštinou. Vládní apel na vakcinaci ale dolehl až tam, záslužnou roli v tom sehrála i katolická církev. Svoje udělala i historie: když Irsko prvně předstihlo Británii v počtu naočkovaných, strhly se malé oslavy. Porazit velkého souseda se pořád počítá.

Lidovky.cz: Irsko dosáhlo proočkovanosti 93 procent, to znamená, že je očkovaný už skoro každý, kdo může. Jakými nástroji toho tamní vláda dosáhla? Jak postavila a cílila kampaň?
Irský očkovací program začal loni 29. prosince pro nejzranitelnější skupiny obyvatel včetně obyvatel pečovatelských ústavů a klíčového nemocničního personálu. Zbývající populace byla z velké části očkována podle věkových skupin prostřednictvím samostatného systému rezervací v očkovacích centrech po celém Irsku, které spravoval zdravotnický personál a armáda.

Petr Kynštetr

V průběhu programu existovala široká škála zpráv ze strany vlády prostřednictvím různých mediálních kanálů – televize, rozhlas, sociální sítě – informujících občany o výhodách očkování a jejich významu pro udržení pandemie pod kontrolou. Průběh očkování byl rychlý s mírným zpomalením, když bylo zjištěno, že původní vakcína AstraZeneca představuje pro některé osoby vyšší riziko, což vedlo k dočasnému nedostatku vakcín. Jakmile bylo toto vyřešeno, byla dvoudávková vakcína Pfizer dominantní.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s
Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat