Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Islamisté pokračují v ničení hrobek v Timbuktu

Svět

  22:41
BAMAKO/ HAAG - Islamisté dál ničili posvátné hrobky v Timbuktu na severu afrického Mali. Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu Fatou Bensouda to označil za válečný zločin, který by mohl stíhat.

Tuaregové vtrhli do Timbuktu a ničí starobylé hrobky foto: Reuters

Islamisté z organizace Ansar Dine napojené na teroristickou síť Al-Káida likvidují hrobky svatých mužů súfismu, mystické formy islámu, střelnými zbraněmi i krumpáči. Vyznavači fundamentalistického islámu, salafismu, považují hrobky za projev modlářství.

ČTĚTE TAKÉ:

Islamisté ovládající sever Mali ignorují výzvy z celého světa, aby destrukci památek zastavili.

Svatá místa v Timbuktu byla tento týden zapsána na seznam ohrožených památek světového dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

V Timbuktu se nachází 333 hrobek světců, z nichž 16 je na seznamu UNESCO.

Skupina Ansar Dine pohrozila, že všech těchto 16 hlavních hrobek zničí.

"Můj vzkaz těm, kteří se účastní tohoto kriminálního činu, je jasný: ihned zastavte ničení náboženských statků. Je to válečný zločin, který je můj úřad plně oprávněn vyšetřovat," řekl dnes agentuře AFP hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu Fatou Bensouda.

Podle agentury Reuters dnes zhruba 30 radikálů vyzbrojených samopaly a krumpáči ničili tři hrobky. "Měli s sebou ozbrojené muže střežící vchod. Stejně jako včera (v sobotu) místní obyvatelé nereagovali," řekl Reuters její zdroj na místě.

Timbuktu, které leží na staré saharské obchodní cestě, bylo v 16. století centrem islámské učenosti. Město mělo turistický potenciál, který se v posledních letech maliská vláda snažila využít. Islamisté s vazbami na teroristickou síť Al-Káida a separatisté z kmene Tuarégů ale využili březnového vojenského puče v Mali a vytlačili vládní vojska ze severu země.

Separatisté pak 6. dubna na severu vyhlásili nezávislý stát Azavad. Svět jeho samostatnost neuznal.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat