Středa 23. září 2020svátek má Berta 13 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islamisté zabili v Iráku 500 jezídů. Pohřbili je zaživa. 300 žen unesli

Nezletilí na útěku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezletilí na útěku. | foto: Reuters

WASHINGTON Ozbrojenci z hnutí Islámský stát zabili během své ofenzivy na severu Iráku nejméně 500 příslušníků náboženské sekty jezídů, řekl irácký ministr pro lidská práva Muhammad Šía Súdání. Americká letadla podnikla v průběhu soboty na islamisty další čtyři vzdušné útoky.

Povstalci některé z obětí pohřbili zaživa, jsou prý mezi nimi ženy a děti. Asi 300 žen ozbrojenci unesli, uvedl irácký ministr. "Máme jasné důkazy od jezídů, kteří utekli ze Sindžáru a někteří unikli smrti. Rovněž máme záběry z míst činu, které ukazují, že islamisté po obsazení Sindžáru popravili nejméně 500 jezídů," prohlásil Muhammad Šía Súdání. Oběti se prý nacházejí v masových hrobech.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě dnes v poledne místního času uplynulo ultimátům, které islamisté dali asi 300 rodinám jezídů. Měly buď přestoupit na islám, nebo je čekala smrt. Jak poznamenala agentura Reuters, nebylo jasné, zda irácký ministr mluví o osudu právě těchto rodin, nebo o jiných obětech konfliktu. "Na některých záběrech, které jsme získali, jsou vidět řady mrtvých jezídů, kteří byli střeleni do hlavy, zatímco islamističtí bojovníci jásají a mávají zbraněmi nad jejich těly," popsal Súdání. "Jde o neuvěřitelná zvěrstva," dodal. 

Humanitární pomoc

Kurdští pešmergové mezitím otevřeli pro jezídské uprchlíky bezpečný průchod z hor, který využilo už přes 5000 z nich. Mluvčí kurdských milic Halgord Hikmet pro zpravodajskou stanici Al-Jazeera prohlásil, že operace tohoto rozsahu byla možná díky americkým náletům na pozice bojovníků Islámského státu. 

KDO JSOU JEZÍDOVÉ

Etnicko-náboženská skupina tvořená především Kurdy ze severního Iráku. Podobně jako ostatní kurdové se organizují do kmenových společenství. V jezídské víře se mísí řada různorodých prvků z islámu, hinduismu, judaismu nebo křesťanství. V průběhu celé své existence byli pronásledováni a vyvražďováni muslimy, kteří považují základní principy jezídismu za kacířské.

Desítky tisíc jezídů uprchly do hor v okolí Sindžáru, který před týdnem obsadili členové hnutí Islámský stát. Americká letadla již potřetí shodila hladovějícím běžencům v horách humanitární pomoc. Dvaasedmdesát balíků obsahovalo 14 000 litrů vody a více než 16 000 porcí jídla.

Jezídové v táboře pro uprchlíky.

Rodiny jezídů v táboře pro uprchlíky.

Sobotní americké bombardování pozic islamistů na severu Iráku je třetí od okamžiku, kdy operace schválil prezident Barack Obama, napsal zpravodajský server BBC News. Ty předchozí byly namířeny proti jednotkám Islámského státu ohrožujícím metropoli iráckého Kurdistánu Irbíl. Povstalci z Islámského státu, kteří ovládli část Iráku, jsou všeobecně obviňováni z pronásledování a zabíjení lidí hlásících se k jiné víře než k sunnitskému islámu.

Jezídové před táborem pro uprchlíky.

Jezídové shromáždění před táborem pro uprchlíky.

Hladovějící uprchlíci

Dětský fond OSN (UNICEF) uvedl, že v horách u Sindžáru zemřelo již nejméně 56 dětí jezídů na dehydrataci. OSN odhaduje, že v oblasti se skrývá 50 000 až 150 000 uprchlíků. Syrské úřady sdělily, že přes 20 000 vyhladovělých jezídů uprchlo přes hranici do Sýrie, kterou rovněž zmítá válečný konflikt. "Jsou bosí, vyčerpaní a nemají s sebou žádné věci, všechno nechali ve svých domovech," konstatovaly syrské úřady.

Zahraniční podpora

Obama v sobotu slíbil, že USA budou dál Iráčanům a Kurdům poskytovat podporu proti rebelům. Během neděle pak následovaly další nálety na bojovníky Islámského státu, kteří míří k metropoli iráckého Kurdistánu Irbílu. V 1,5milionovém městě přitom sídlí konzulát USA a centrum vojenské spolupráce USA a Iráku. Série amerických leteckých útoků je prvním případem, kdy se Spojené státy přímo zapojily do vojenských operací v Iráku od svého stažení ze země v roce 2011.

Přímo do Iráku také dorazil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. V Bagdádu se setkal s iráckými představiteli, které vyzval k vytvoření vlády, jež zemi sjednotí v boji proti islamistům. Francouzi se již dříve nechali slyšet, že podporují americké nálety na pozice islámských radikálů na severu Iráku. Z Bagdádu šéf francouzské diplomacie zamířil právě na sever země do Irbílu, kde se sešel s prezidentem místních Kurdů Masúdem Barzáním. Ten požádal mezinárodní společenství o poskytnutí zbraní, kterými by mohli jeho lidé čelit náporu IS. "Nebojujeme s teroristickou organizací, bojujeme s teroristickým státem," pronesl Barzání na společné tiskové konferenci s Fabiusem.

Sindžár se nachází nedaleko irácké metropole Mosul.

Sindžár se nachází nedaleko irácké metropole Mosul.

Papež František se na svém twitterovým účtu vyjádřil ke krizi v Iráku. Uvedl, že ho konflikt trápí, a vyzval k soucitu se všemi trpícími:

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...