Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Islamisté zabrali pirátům přístav. Ti prchali z města s matracemi i televizemi

Svět

  14:28
MOGADIŠO - Somálská povstalecká skupina Islámská strana v neděli převzala kontrolu nad jednou z bašt tamních pirátů, přístavem Haradhere. Osud přístavu je nyní nejistý, napsal na webu list The New York Times.
Somálští islamisté (ilustrační foto)

Somálští islamisté (ilustrační foto) foto: Reuters

Zároveň nastoluje otázku, zda se radikálové s vazbou na teroristickou síť Al-Káida nedostali ke způsobu, jak získat miliony dolarů a ohrozit mezinárodní obchod.

Nedělní příjezd povstalců do Haradhere v centrálním Somálsku se obešel bez násilností, piráti s příjezdem kolony těžce ozbrojených nákladních vozů město opustili. Podle svědků někteří ujížděli v luxusních terénních vozech, s matracemi přivázanými ke střeše a televizemi na zadních sedadlech.

Islamisté pak obsadili strategické body včetně policejní stanice a křižovatek. Agentura AP uvedla, že islamisté do města dorazili údajně na výzvu místních, kterým prý budou pomáhat se zajištěním bezpečnosti. Není jasné, co bude dál, upozorňuje The New York Times, podle nějž na sebe zřejmě narazily dva největší problémy a nejproblematičtější vývozní artikly Somálska, islámský extremismus a pirátství.

V zemi mezi sebou již řadu let bojují slabá, USA i OSN podporovaná vláda a islámští ozbrojenci. Bezvládí nahrává pirátům, kteří v malých člunech zadržují jedny z největších plavidel, včetně 300 metrů dlouhého ropného tankeru. Podle námořních expertů na výkupném získali 100 milionů dolarů (1,9 miliardy korun), což je na zemi, která nemá prakticky žádnou ekonomiku, ohromná suma. Jejich pole působnosti se přitom zvětšuje a nedávno zaútočili skoro 2000 kilometrů od domácích břehů.

V Haradhere piráti zadržovali několik unesených lodí. Před útěkem je poslali dál na moře, aby ozbrojencům zabránili zmocnit se rukojmích. Západní diplomaté se obávají, že rebelové by rukojmí mohli využít k politickým cílům.

Mluvčí Islámské strany v neděli nicméně naznačil, že skupina s lupičstvím skončí. "Město jsme poklidně zabrali a teď sem vneseme islámský (zákon) šaría," dodal. Mnozí lidé se však obávají, že povstalce přilákal výnosný zločinecký podnik, a že povstalci o něj svedou tvrdý boj.

Podle šaríi je pirátství zakázané
Mezi nejvýznamnější skupiny rebelů patří Islámská strana a Šabáb. Kdysi blízcí spojenci zastávají tvrdou islamistickou ideologii a uplatňují přísné tresty včetně amputací končetin. Somálské a americké bezpečnostní síly uvedly, že jejich vůdci úzce spolupracovali s hledanými teroristy Al-Káidy.

V poslední době se ale skupiny zřejmě postavily proti sobě. O víkendu byl v metropoli Mogadišu při útoku prý zraněn vysoce postavený velitel Šabábu. Násilnosti se v neděli nevyhnuly ani městu Kismayo, které kdysi připadalo Islámské straně.

Podle šaríi je pirátství považováno za "harám", zakázané. Výrazně utichlo v roce 2006, kdy během půl roku islámské klany ovládly většinu Somálska. Obě skupiny teď ale potřebují peníze. Drakonickými zákony, které zakazují hudbu, televizi nebo podprsenky, si popudili většinu somálské společnosti a je pro ně těžší získat peníze a najímat nové členy. Islámská strana navíc ztrátou Kismaya loni přišla o statisíce dolarů z přístavních poplatků.

Autor: