Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V italských Alpách se utrhl ledovec, zahynulo nejméně šest lidí

Svět

  17:11aktualizováno  4. července 6:31
V blízkosti vrcholu hory Marmolada v italských Alpách se v neděli uvolnil obrovský kus ledovce. Zemřelo při tom nejméně šest lidí a dalších devět osob bylo zraněno, z toho dvě osoby vážně. Asi 16 lidí se pohřešuje, informovala agentura ANSA. Zatím není známá národnost oběti. Agentura také uvedla, že identifikace bude obtížná, protože těla byla „roztrhána proudem ledu a kamení“.

Pozemní záchranáři byli večer kvůli možnému dalšímu sesuvu ledovce z místa odvoláni, pět nasazených helikoptér pátralo dál. Alpská záchranná služba uzavřela ledovec kvůli riziku dalších sesuvů a snaží se zjistit, kolik lidí se přesně pohřešuje.

První svědci hovořili o čtyřech lanech podél stěny a podle toho, co se zatím vyšetřovatelům podařilo zrekonstruovat, mohla lavina zavalit dvě z nich. Místní úřady zřídily speciální linku, kam mají lidé nahlásit pohřešování svých blízkých.

Soustrast pozůstalým vyjádřil i italský premiér Mario Draghi, který rovněž uvedl, že je pravidelně informován o postupu záchranářských prací.

„Situace se vyvíjí, zatím je obtížné s jistotou říci, co se stalo,“ cituje ANSA šéfa oddělení civilní ochrany Fabrizia Curcia. Dostat z ledovcového příkrovu na povrch se podle některých zdrojů podařilo sedm lidí. Ti byli hospitalizováni v několika italských nemocnicích.

Podle prvních informací došlo k odtržení ledovce v úseku vedoucím z Pian dei Fiacconi do Punta Penia ve výšce 3 260 metrů na běžné trase na vrchol Marmolady.

Svědci tvrdí, že se blok ledu prolomil na dvou místech a zřícení vytvořilo lavinu ledových úlomků na frontě dlouhé asi tři sta metrů. V době zřícení masivu se v tomto úseku nacházelo několik turistů.

Do záchranné akce byly povolány všechny oddíly horské služby do oblasti míří nejméně pět vrtulníků i jednotky se psy, aby prověřily možnou přítomnost lidí.

Těla záchranáři z ledové masy vyprostili, ale zatím neměli možnost je převézt do údolí.

Vrtulníky stále dopravují na místo členy alpské záchranné služby a psovody z celého Trentina. Ti postupně lavinu odklízejí a zároveň pátrají po pohřešovaných osobách.

Nebezpečí dalších lavin zůstává vysoké

Úřady proto aktivovaly všech pět záchranných stanic v regionu Trentino. Do zasažené oblasti se vydaly vrtulníky a desítky záchranných jednotek. Pohřešovaní se hledali i za pomoci speciálních přístrojů určených pro podobné situace.

V sobotu byl na vrcholu Marmolady, která je s 3343 metry nad mořem nejvyšší horou Dolomit, naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia. „To je extrémní vedro,“ řekl italské státní televizi RAI alpský záchranář Walter Milan. „To je něco naprosto mimořádného,“ dodal.

Carlo Budel z chaty Capanna Punta Penia hovořil na Instragramu o „nejhorším možném čase a dni, kdy se ten kus mohl uvolnit“. Krátce po poledni se v letní neděli na oblíbeném masivu nacházel nespočet horolezců. Budel požádal všechny alpinisty, aby až do odvolání na Marmoladu nechodili. „Držte se od tohoto ledovce co nejdál,“ varoval turisty.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,
Témata: Alpy, ledovec

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat