Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Svět

Choroba, nebo novičok? Putinova uprchlého poradce stihly nervové potíže

Ruský prezident Vladimir Putin (uprostřed) s oligarchou Anatolijem Čubajsem (vpravo, 5. prosince 2016) foto: Profimedia.cz

Na Sardinii byl v neděli s příznaky neurologického onemocnění hospitalizován Anatolij Čubajs. Informace o zdravotních potížích nejvýše postaveného politika, který po invazi na Ukrajinu uprchl z Ruska, vzbudila spekulace o možné otravě.
  10:30

Čubajse v neděli hospitalizovali poté, co mu náhle začaly dřevěnět nohy a ruce. Známé ruské novinářce Kseniji Sobčakové to řekla jeho manželka Avdoťja Smirnovová. Jeho stav se údajně během pobytu v nemocnici zlepšil.

Sedmašedesátiletý politik sám uvedl, že u něj byl diagnostikován Guillainův–Barrého syndrom, závažné autoimunitní onemocnění postihující periferní nervovou soustavu, které se projevuje vzestupnou paralýzou od nohou až po obličej.

Jeho pokoj ovšem zároveň prohledali specialisté v ochranných oblecích, náhlou nevolnost podle deníku La Repubblica prošetřuje italská policie. To naznačuje, že v Itálii panují obavy, že se prominentní exulant stal obětí dalšího toxického útoku ruských tajných služeb.

Anatolij Čubajs se především v 90. letech pohyboval v nejvyšších patrech ruské politiky. V divoké éře Jelcinovy vlády byl odpovědný za privatizaci a přechod Ruska k tržnímu hospodářství. Později se stal šéfem ruského energetického monopolu RAO UES.

Za jeho postupnou privatizaci a reformu celého energetického sektoru si vysloužil pověst největšího reformátora v Rusku. I proto byl v roce 2008 jmenován šéfem státní korporace Rosnanotech, která měla být jakýmsi technologickým centrem pro podporu start-upů a hledání ekonomických alternativ k závislosti na exportu ropy a zemního plynu.

Ukrajinští vojáci nakládají pásy ze zničeného obrněného transportéru, kteří Rusové zanechali u osvobozeného města Izjum. (24. září 2022)

Jeho vliv ovšem po návratu Putina do prezidentské funkce postupně upadal, před dvěma lety se stal jeho mezinárodním zmocněncem pro klimatické otázky. Na konci března funkci opustil a odjel z Ruska. Důvod oficiálně neuvedl, předpokládá se ovšem, že tak učinil kvůli svému nesouhlasu s Putinovou agresí na Ukrajině.

Na počátku května se objevily informace, že pobývá v Izraeli (Čubajsova manželka je Židovka, také jeho matka byla Židovka pocházející z Litvy). Na severu Sardinie údajně pobýval na dovolené. Mluvčí Kremlu tehdy prohlásil, že Moskva se o Čubajsův osud nezajímá. „Je známo, že je v cizině, pro nás nepracuje,“ uvedl tehdy Dmitrij Peskov.

Podle listu The New York Times zprávy o Čubajsově neurologickém onemocnění vzkřísily vzpomínky na dřívější oběti ruských tajných služeb, pro něž je použití jedu tradičním prostředkem k likvidaci nepřátel.

Například opoziční vůdce Alexej Navalnyj byl před dvěma lety otráven novičokem a přežil hlavně díky převozu do Německa. Stejným jedem byl už dříve spáchán útok proti někdejšímu dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi, který po výměně špionů trávil podzim života v Anglii. Také on přežil.

Menší štěstí měl někdejší agent FSB Alexandr Litviněnko, kterého dvojice ruských agentů otrávila v Londýně v roce 2006 radioaktivním poloniem. Britský soud později došel k závěru, že vraždu pravděpodobně schválil sám Vladimir Putin.

Vraždu Litviněnka zřejmě posvětil sám Putin tvrdí britský soudce:

21. ledna 2016

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...