Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Průlom v Itálii. Škola vyhlásila prázdniny na poslední den ramadánu

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Žáci základní školy v italském městě Pioltello nedaleko Milána zůstanou 10. dubna doma. Vedení školy se totiž rozhodlo vyhlásit volno na den, kdy se slaví konec muslimského postního měsíce ramadánu. V Itálii se tak stalo poprvé, píše v pondělí deník Corriere della Sera. Rozhodnutí ostře kritizovala krajní pravice.
  12:43

Škola krok odůvodnila tím, že mnoho žáků v uplynulých letech na významný muslimský svátek doma stejně zůstávalo.

Na základní školu ve městě, které spadá do milánské metropolitní oblasti, chodí zhruba 1300 dětí, z nichž 40 procent pochází z muslimských rodin, uvedl ředitel Alessandro Fanfoni. „Máme tu třídy, kam v minulých letech na vyučování na konci ramadánu, přišly tři nebo čtyři děti,“ řekl.

Rozhodnutí vyhlásit na 10. dubna volno podpořila podle ředitele i školská rada, v níž zasedají zástupci rodičů. Škola proto zahájila v září školní rok o den dříve než v okolních obcích, aby dodržela povinný rozsah výuky.

Rozhodnutí školy, které je podle tisku první tohoto druhu v Itálii, kritizovala krajní pravice. „Je to nepřijatelná volba, která jde proti hodnotám, identitě a tradici naší země,“ uvedl italský ministr dopravy a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini. V obdobném duchu se vyjádřili i další činitelé této strany.

Školu naopak podpořila starostka města Pioltello Ivonne Cosciottiová ze středolevicové Demokratické strany. Rozhodnutí, o kterém podle svých slov starostka nebyla informována předem, jde podle ní správným směrem.

V Itálii se podle různých odhadů hlásí k islámu tři až pět procent obyvatel. Nynější přítomnost islámu v Itálii souvisí především s přistěhovalectvím, které zesílilo od konce 80. let minulého století.

Islám patří v Itálii k menšinovým náboženstvím, v zemi se většina lidí hlásí ke křesťanství. Podle posledních odhadů se ale zhruba 30 procent Italů nehlásí k žádné víře.

Pioltello

Pioltello

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...