Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Itálie chce koupit Verdiho vilu, pomohou operní scény

Vila v níž žil 50 let hudební skladatel Giuseppe Verdi. (4.října 2018) foto: Profimedia.cz

Operní scény v Itálii se spojily, aby vládě pomohly koupit vilu v regionu Emilia-Romagna coby součást národního kulturního dědictví. Ve vile žil 50 let hudební skladatel Giuseppe Verdi. Do poloviny června zařadily do repertoáru koncerty věnované Verdimu, jejichž výnosy budou určené na odkup vily.
  7:44

Běhěm koncertů věnovaných Verdimu v repertoáru operních scén zazní jeho díla včetně slavných oper, jako je La Traviata, Aida nebo Otello.

Verdiho vila se nachází nedaleko městečka Busseto. Na prodej je od loňského října kvůli dlouholetým sporům mezi dědici. Verdi dům postavil na pozemku, který mu patřil, v roce 1848.

Původně ho obývali jeho rodiče, ale v roce 1851 se do něho nastěhoval se svojí druhou manželkou Giuseppinou Strepponiovou a žil v něm až do své smrti v roce 1901.

Nyní ho vlastní čtyři sourozenci z rodiny Carraraových Verdiových, potomci Marie Filomeny Verdiové, skladatelovy mladší sestřenice, kterou se Strepponiovou vychovali jako vlastní dceru.

Vila bude na prodej v aukci

Vila se bude prodávat v aukci a odhaduje se, že její vyvolávací cena bude 30 milionů eur (714 milionů korun). Stát bude mít ovšem v dražbě zvýhodněné postavení. Vláda na nákup nemovitosti, kterou chce využívat jako muzeum, v letošním rozpočtu vyčlenila 20 milionů eur.

Potřebuje podporu operních domů, aby mohla projekt uskutečnit. Italský ministr kultury Gennaro Sangiuliano řekl, že je „povinností republiky ctít Verdiho památku“.

Připomněl, že Verdi spolu třeba Giuseppem Garibaldim patří k předním osobnostem risorgimenta, italského sjednocení. Řekl, že osud Verdiho vily byl jedním z prvních úkolů, které se rozhodl řešit po nástupu do funkce loni na podzim. „Nikdy jsem ani na chvilku nepochyboval o tom, že by ji měl získat stát,“ uvedl.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!