Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

16 milionů Italů v karanténě. V izolované Lombardii, Benátkách a dalších oblastech jsou i tisíce Čechů

Žena s rouškou cestuje milánským metrem. Italská vláda ještě v sobotu večer rozhodne, zda přistoupí k vytvoření tzv. bezpečnostních zón. Ty by se kromě okolí Milána týkaly dalších 11 oblastí. foto: AP/ČTK

Sledujeme online
Řím - Na miliony obyvatel severní Itálie byla uvalena karanténa, oznámila agentura AFP s odvoláním na dekret, který v noci na neděli podepsal italský premiér Giuseppe Conte. Omezení pohybu se týká i velkých měst, uzavřena mají být i kulturní zařízení nebo sportoviště. Itálie je v Evropě zemí nejhůře zasaženou nákazou novým koronavirem.
  19:13aktualizováno  8. března 18:24

V Itálii novému typu koronaviru za posledních 24 hodin podlehlo 133 lidí, celkový počet mrtvých tak v této zemi vystoupal na 366. Prudce vzrostl i počet nakažených, ze sobotních 5883 na nedělních 7375. Informoval o tom dnes šéf civilní ochrany Angelo Borrelli. Agentura Reuters s odkazem na místní oficiální zdroje informovala, že v nejpostiženějším italském regionu Lombardii narostl za jeden den počet úmrtí ze 154 na 257.

Vládní vyhláška podle AFP přísně omezuje přemisťování osob do a z rozlehlé oblasti na severu Itálie, která zahrnuje také hospodářskou metropoli země Milán a turisty hojně navštěvované Benátky. Italský premiér Giuseppe Conte podle BBC uvedl, že povinná karanténa se dotýká více než 16 milionů lidí. 

Vyhláška nařizuje podle serveru La Repubblica faktickou izolaci Lombardie, kde bylo zjištěno nejvíce případů nákazy, a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Veneto (Benátsko).

Kromě toho se v celé zemi ruší pro veřejnost sportovní akce a přerušuje činnost zábavních a kulturních zařízení, včetně divadel, muzeí a knihoven. Bary a restaurace musí zajistit minimálně metrovou vzdálenost mezi návštěvníky. Otvírací hodiny mají být omezeny od šesté ráno a do šesté večer.

Čeští turisté, kteří jsou v oblastech s nařízenou izolací, se mohou vrátit zpět do vlasti, ujistili v neděli ráno na Twitteru český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ministerstvo zahraničí v reakci na rozsáhlé karantény v Lombardii a jinde nedoporučilo cestovat do celé Itálie. Premiér Andrej Babiš v České televizi řekl, že Itálie by měla zakázat svým občanům cestovat do dalších zemí Evropy. 

Podle informací Asociace cestovních kanceláří by v Itálii momentálně mohlo být několik tisícovek Čechů. O přesném počtu nechce ředitel Asociace Michal Veber spekulovat.  Prioritou podle Vebera je, aby se klientům cestovních kanceláří nic nestalo. Upozornil, že hlavní alpská zimní střediska, kam Češi jezdí na lyžařské zájezdy, jsou mimo uzavřené zóny.

Dovnitř a ven jen výjimečné případy

„Nejde o žádný absolutní zákaz (pohybu),“ uvedl premiér během nočního projevu k národu podle serveru Washington post. Úřady podle něj dovolí lidem opustit oblasti a vstoupit do nich jen v případě nouze a urgentních pracovních a zdravotních záležitostí.

Italská opatření, zatím nejdramatičtější pokus, jak kontrolovat nový typ koronaviru mimo Čínu, odkud pochází, by měly podle serveru získat formální rámec v průběhu neděle. „Máme dva cíle: zastavit rozšíření nákazy a zabránit přetížení nemocničních zařízení,“ citovala DPA italského premiéra.

Návrh dokumentu zveřejnil už v sobotu večer server zmíněného italského listu La Repubblica. Podle agentury Reuters návrh vzbudil nevoli guvernérů v Lombardii i regionu Emilia-Romagna, premiér Giuseppe Conte podepisoval až v noci na neděli, ačkoliv se předtím mluvilo o sobotním večeru.

V sobotu večer šéf italské civilní ochrany Angelo Borrelli avizoval, že italská vláda se ještě ten samý den chystá vydat nová opatření, která mají zamezit šíření viru v zemi.

Slavný pohled na Florencii z Michelangelova náměstí. Nyní je normálně...
Zaměstnanec v ochranném obleku dezinfikuje sedadla na stadionu fotbalové...

Itálie je po Číně nejhůře dotčenou zemí nemocí COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje. Počet infikovaných novým typem koronaviru za posledních 24 hodin v Itálii vzrostl o 1247 případů, v zemi je tedy celkem 5883 nemocných. Nemoci COVID-19, kterou tento virus způsobuje, podle nové bilance italských úřadů podlehlo dalších 36 lidí, choroba si zde vyžádala 233 životů. Přes 500 lidí se však už úspěšně vyléčilo, připomněl deník Corriere della Sera.

Epidemie koronaviru zasáhla Itálii ze všech evropských zemí zatím nejhůře. Onemocnění se šíří hlavně z několika ohnisek v severní Itálii, vlastní případy však potvrdilo všech 20 italských regionů. Nejvíce nakažených hlásí Lombardie, kde podle nové bilance přibylo 808 případů, celkem je v této oblasti 3320 případů.

Kromě Lombardie epidemie zasáhla hlavně oblasti Emilia Romagna, kde se dosud nakazilo 1010 lidí, a Veneto (Benátsko), kde je 543 nakažených. Nejméně pacientů se nachází v jižních regionech Basilicata a Kalábrie, kde úřady dosud zaznamenaly tři, respektive čtyři případy.

Oběti hlásí osm oblastí, celkem italská zdravotnická zařízení otestovala 42.062 osob.

Autoři: , ,