Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V italských volbách směřuje k jasnému vítězství blok pravicových stran

Svět

  9:11aktualizováno  26. září 14:06
Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok se zhruba 44 procenty hlasů. Ukazují to údaje po sečtení 99 procent okrsků zveřejněné ministerstvem vnitra. Druhý je středolevicový blok kolem Demokratické strany s 26 procenty a třetí Hnutí pěti hvězd, které s 15 procenty zabodovalo hlavně na jihu země. Pravice bude mít zřejmě v parlamentu většinu.

Vítězem voleb je podle komentátorů jednoznačně strana Bratři Itálie (FdI), která sama obdržela 26 procent hlasů. Její vůdkyně Giorgia Meloniová v noci uvedla, že je připravená vládnout. „Od Italů přišel jasný vzkaz pro středopravicovou vládu vedenou Bratry Itálie,“ řekla politička. V předchozích volbách v roce 2018 strana dostala čtyři procenta. Výsledek Meloniové otevírá cestu do paláce Chigi, sídla italské vlády.

Podle americké stanice CNN má Meloniová šanci se stát „nejvíce krajně pravicovou ministerskou předsedkyní od dob (diktátora Benita) Mussoliniho“. Meloniová vede stranu, jež vychází z Italského sociálního hnutí (MSI). V této straně se v poválečné Itálii angažovali lidé, kteří pociťovali nostalgii po fašistickém režimu, a MSI dlouho vedl bývalý vysoký představitel kolaborantské Republiky Saló a šéf režimního antisemitského časopisu La difesa della razza (Na ochranu rasy) Giorgio Almirante. Samotná Meloniová odmítla, že by byla fašistkou, a své uskupení přirovnala k britské Konzervativní straně a republikánům v USA.

Vůdkyně krajně pravicové strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová oslavuje vítězství ve volebním štábu v Římě. (26. září 2022)

Pravicový blok je podle politologů výrazně vychýlen doprava. Druhá největší strana Liga má v Evropské unii vztahy s francouzským Národním sdružením Marine Le Penové. Třetí strana Vzhůru Itálie chce podle svých představitelů sehrát v bloku centristickou roli. Poměr sil však podle komentátorů hraje ve prospěch FdI.

Neúspěch podle pozorovatelů zaznamenala Liga, která dostala méně než devět procent hlasů. To je zhruba polovina ve srovnání s volbami z roku 2018. Mezi poraženými je i Demokratická strana s 19 procenty hlasů. To je srovnatelné s rokem 2018, což tehdy strana považovala za neúspěch. Spokojené je Hnutí pět hvězd, které však získalo polovinu hlasů ve srovnání s rokem 2018. Pod šéfy obou stran, Matteem Salvinim z Ligy a Enrikem Lettou z PD, se podle médií nyní třese předsednické křeslo.

Zhruba osm procent získala strana Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, která zřejmě bude nezbytná pro pravicovou většinu v Senátu. Výsledek je mírně nad očekávání, ale je to zhruba polovina hlasů získaných v roce 2018.

Liberální koalice kolem bývalého premiéra Mattea Renziho dostala bezmála osm procent hlasů. Její lídři měli ambici získat dvouciferný výsledek.

Podle výsledků jsou FdI první stranou ve všech italských makroregionech s výjimkou jihu, kde zvítězilo Hnutí pěti hvězd.

Podle odhadů by pravice měla mít pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu. To potvrzují údaje jednomandátových obvodů. V Senátu pravice získala 45 mandátů, po pěti mandátech má M5S a středolevicová koalice, k rozdělení jich ještě zbývá 11. Ve Sněmovně pravice získala 109 ze 133 přidělených jednomandátových obvodů. Těch je 146. Deset jich dostalo M5S a 11 středolevicová koalice.

Výrazně klesla účast ve volbách, která se zastavila na 64 procentech, což je nejnižší údaj v historii republikánské Itálie. Účast poklesla o zhruba devět procent, největší propady zaznamenaly některé regiony na jihu, například Kampánie, Kalábrie či Sardinie.

Osud ve vlastních rukách

Lídři evropské pravice gratulují Giorgii Meloniové a její straně Bratři Itálie (FdI) k vítězství v italských parlamentních volbách. Itálie si vybrala vlasteneckou vládu, napsala v pondělí ráno vůdkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová. Meloniové blahopřáli i český premiér Petr Fiala a šéf polské vlády Mateusz Morawiecki. Naopak představitelé levice poukazují na neofašistické kořeny vítěze italských voleb, uvedla agentura ANSA.

„Italský lid se rozhodl vzít osud do vlastních rukou zvolením vlády vlastenců a zastánců národní svrchovanosti,“ uvedla krajně pravicová politička Le Penová. Podle jejího stranického kolegy Jordana Bardelly Italové dali „lekci pokory“ Evropské komisi a Bruselu.

Na Twitteru Meloniové blahopřál polský premiér Morawiecki. „Gratuluji Giorgii Meloniové k jejímu vítězství ve volbách v Itálii,“ napsal v angličtině český premiér Fiala. Polská strana Právo a spravedlnost (PiS) i česká ODS jsou součástí Strany evropských konzervativců a reformistů (ECR), které Meloniová předsedá.

K volebnímu vítězství poblahopřál Meloniové maďarský premiér Viktor Orbán. „Bravo, Giorgie! Více než zasloužené vítězství,“ uvedl na facebooku Orbán, k němuž je Meloniová svým politickým stylem často přirovnávána. Dobré vztahy pěstuje šéf maďarské vlády také s Matteem Salvinim a Silviem Berlusconim, jejichž strany jsou součástí vítězného pravicového bloku. Mnozí v Evropské unii hledí s obavami na možný vznik neliberální a euroskeptické osy Řím-Budapešť-Varšava, připomíná agentura DPA.

Meloniová sedí v parlamentu od roku 2006 a v letech 2008 až 2011 byla ministryní pro mládež. V této funkci navštívila v roce 2009 Prahu, aby uctila památku Jana Palacha. Meloniová odmítá, že by byla fašistkou, i když její strana si ponechává symbolické odkazy na MSI. Meloniová tvrdí, že v Británii by byla členkou Konzervativní strany a v USA republikánkou.

Autoři: ,

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Manažer/ka péče o zákazníky

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Mohlo by vás zajímat