Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nákladní loď u Neapole přepadli migranti, speciální síly s nimi bojovaly z vrtulníku

Italské speciální síly zasahují na turecké nákladní lodi Galeta Seaways u Neapole, které se snažili zmocnit migranti. (9. června 2023) foto: Profimedia.cz

Italské speciální síly zasahovaly na turecké nákladní lodi u Neapole, které se snažili zmocnit migranti. Uvedl to ministr obrany Guido Crosetto. Vojáci podle něj dostali loď pod kontrolu a část migrantů zadrželi. Loď se v pátek večer podařilo zakotvit u Neapole. Na palubu vstoupila policie, která povede vyšetřování, uvedla agentura ANSA.
  21:37aktualizováno  22:22

Podle Crosetta se nákladní lodi Galata Seaways plující z Turecka snažila zmocnit skupina migrantů, která byla ozbrojena noži a jinými chladnými zbraněmi. Incident začal poté, co posádka nalezla některé migranty bez povolení na lodi. Podle ministra se několik migrantů snažilo dostat na velitelský můstek, což se jim ale nepodařilo.

Turecká posádka lodi se stáhla do chráněného prostoru a zavolala o pomoc. Vojáci z námořních speciálních sil se na plavidlo dostali za pomoci vrtulníků.

Podle Crosetta bylo během incidentu na palubě lodi 22 členů posádky a 15 migrantů. Podle posledního prohlášení vojáci loď stále prohledávají. Po jejich zásahu byla podle italského tisku celá posádka v bezpečí. Není zatím jasné, zda byl někdo zraněn.

„Zatím nejsou žádné problémy. Posádka je v bezpečí, doufejme, že se nic nestane,“ uvedl Crosetto. „Armáda musela převzít kontrolu nad lodí a to se jim podařilo ve velmi krátké době. Nyní je na ostatních, aby zasáhli,“ dodal.

Předběžné vyšetřování se má zaměřit také na určení přesné oblasti, kde k incidentu došlo, a tedy i na určení jurisdikce vyšetřovatelů.

Obchodní loď převážela podle agentury ANSA nákladní auta. Z přístavu Topcular vyplula 7. června, v sobotu měla připlout do francouzského Seté.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!