Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putin byl k invazi donucen, chtěl v Kyjevě slušné lidi, prohlásil Berlusconi

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi a ruský prezident Vladimir Putin při návštěvě Sevastopolu na poloostrově Krym v roce 2015 foto: Profimedia.cz

Italský expremiér Silvio Berlusconi se krátce před parlamentními volbami zastal ruského prezidenta Vladimira Putina, který byl podle něj k invazi na Ukrajinu donucen „ruským lidem, svou stranou a svými ministry“ a reagoval na výzvy proruských separatistů. Berlusconi také řekl, že Putin chtěl vládu v Kyjevě nahradit „vládou slušných lidí“.
  11:45

„Putin byl k této speciální operaci donucen ruským lidem, svou stranou, svými ministry,“ prohlásil mimo jiné Berlusconi, který tak použil výraz, jímž ruský prezident označuje invazi na Ukrajinu zahájenou 24. února. Ruský plán byl podle něj dobýt Kyjev „za týden“ a nahradit vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského „vládou slušných lidí“.

„Vojáci tam měli napochodovat, nahradit Zelenského vládu slušnými lidmi a za týden se opět stáhnout. Místo toho narazili na nečekaný odpor, živený zbraněmi všeho druhu ze Západu. Cítím se špatně, kdy slyším o tolika mrtvých, protože jsem vždycky tvrdil, že válka je největší šílenství ze všech,“ citovala Berlusconiho také agentura APA.

Berlusconiho výroky kritizovali jeho rivalové pro nedělní volby. Lídr centristické strany Akce (Azione) Carlo Calenda označil tato vyjádření za „opravdu tragická“ a Berlusconiho za „něco mezi Putinovým tiskovým mluvčím a vojenským poradcem“. Šéf středolevicové Demokratické strany (PD) Enrico Letta na Twitteru uvedl, že „nemá slov“ a že „voliči si vyberou 25. září“.

Podle agentury DPA Berlusconi přiživil obavy některých analytiků ze změny zahraniční politiky italské vlády, pokud ji sestaví pravicový blok. V něm jsou kromě Berlusconiho strany Vzhůru Itálie i dvě krajně pravicová uskupení Liga a Bratři Itálie.

Lídr Ligy Matteo Salvini v minulosti rovněž Putina hájil a letos opakovaně kritizoval sankce, které Západ zavedl vůči Moskvě kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Nicméně Giorgia Meloniová, jejíž strana Bratři Itálie má podle průzkumů největší šance nedělní volby vyhrát, několikrát uvedla, že bude pokračovat v podpoře Ukrajiny, jako to dělala dosavadní vláda Maria Draghiho.

Autoři: ,