6. června 2018 20:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italská Poslanecká sněmovna dala důvěru populistické vládě

Italský premiér Giuseppe Conte pronesl projev v italské Poslanecké sněmovně.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský premiér Giuseppe Conte pronesl projev v italské Poslanecké sněmovně.... | foto: Reuters

ŘÍM Italská Poslanecká sněmovna ve středu dala důvěru vládě, kterou zformovala euroskeptická a protiimigrační Liga a protestní Hnutí pěti hvězd. V čele první populistické vlády západní Evropy stojí dosud takřka neznámý právník a akademik Giuseppe Conte. Italský Senát odhlasoval důvěru jeho kabinetu v úterý.

Pro důvěru hlasovalo 350 poslanců, proti 236 zákonodárců, 35 dalších se hlasování zdrželo. Italská Poslanecká sněmovna má 630 křesel.

Nesourodá koalice Ligy a M5S vyvolala obavy u evropských partnerů zejména kvůli deklarovanému odvrácení od úsporných opatření EU. Conteho vláda chce místo nich snížit mohutný státní dluh třetí největší ekonomiky eurozóny prostřednictvím hospodářského růstu.

06.června 2018 v 20:21, příspěvek archivován: 06.června 2018 v 20:26

Il Parlamento ha dato la fiducia al #GovernodelCambiamento. Da oggi pronti a lavorare per migliorare la qualità della vita degli italiani. https://t.co/9PfSpIytBS

Šéfovi M5S Luigimu di Maiovi ve vládě připadne sjednocený resort práce, sociálních věcí a hospodářského rozvoje. Předseda Ligy Matteo Salvini zasedne v čele ministerstva vnitra. Liga, kterou agentury označují za krajně pravicovou, do koaliční smlouvy prosadila deportace migrantů bez dokumentů, kterých v Itálii žije kolem půl milionu. Di Maio a Salvini mají navíc oba být vicepremiéry.

Conte před hlasováním o důvěře poslancům slíbil, že jeho vláda bude o ekonomických záležitostech s Evropskou unií neústupně vyjednávat.

Nový italský premiér se na mezinárodní scéně poprvé představí na summitu zemí vyspělých ekonomik G7, který začíná v pátek v kanadském Quebeku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz