Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Italský rozpočet se může stát receptem pro celou Evropu, tvrdí vicepremiér Di Maio

Svět

  12:41
Řím - Italský vicepremiér Luigi Di Maio věří, že kontroverzní výdajové plány jeho vlády se mohou stát receptem k oživení hospodářského růstu v celé Evropě. Di Maio to řekl v rozhovoru s listem Financial Times. Evropská komise přitom minulý měsíc rozpočtové plány italské vlády odmítla a dala Římu tři týdny na jejich přepracování.

Luigi di Maio. foto: Reuters

Vláda však dala opakovaně najevo, že rozpočtové plány měnit nehodlá. „Pokud bude tento recept fungovat zde (v Itálii), bude se na evropské úrovni říkat: měli bychom italský recept aplikovat na všechny ostatní země,“ řekl Di Maio listu Financial Times. Evropa je nyní podle něj připravena opustit politiku úspor a napodobit expanzivní rozpočtovou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Italské Hnutí pěti hvězd prodělalo facelift. Nově ho povede 31letý Luigi di Maio

Dvaatřicetiletý Di Maio je šéfem protestního Hnutí pěti hvězd (M5S). To získalo v březnových parlamentních volbách nejvíce hlasů a následně vytvořilo koaliční vládu s protiimigrační stranou Liga.

Nová koaliční vláda koncem září oznámila, že na příští rok plánuje rozpočtový deficit 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což představuje trojnásobek ve srovnání s cílem předchozí vlády. Schodek by tak měl napřesrok místo poklesu stoupnout z předpokládaných 1,8 procenta HDP v letošním roce.

Podle koalice je zapotřebí využít rozpočtovou politiku k podpoře hospodářského růstu. Rozpočtové plány Říma však okamžitě po zveřejnění vyvolaly kritiku ze strany Evropské unie i obavy mezi investory.

Di Maio je přesvědčen, že neshody s Evropskou komisí ohledně italského rozpočtu se podaří vyřešit prostřednictvím dialogu. „Věříme ve skutečnost, že pomocí expanzivního rozpočtu dokážeme výrazně snížit veřejný dluh,“ uvedl. Ekonomové nicméně zpochybňují ambiciózní odhady hospodářského růstu, na kterých jsou italské rozpočtové plány založeny, upozorňuje list Financial Times. Zadlužení Itálie v současnosti dosahuje zhruba 131 procent hrubého domácího produktu (HDP), takže je druhé nejvyšší v eurozóně po Řecku.

Di Maio v rozhovoru vyjádřil přesvědčení, že evropské země napodobí hospodářskou politika prezidenta Trumpa, který se snaží podporovat hospodářský růst snižováním daní a zvyšováním vládních výdajů. „Věřím, že během příštích deseti let půjde Evropa tímto směrem, protože tímto směrem jdou Spojené státy. Americká ekonomika roste čtyřprocentním tempem díky Trumpově expanzivní politice, kterou všichni označují za špatnou. Trump zvyšuje deficit, snižuje zdanění a investuje do infrastruktury,“ prohlásil.

Rozpočtový deficit USA v uplynulém fiskálním roce, který skončil v září, vzrostl o 17 procent na šestileté maximum 779 miliard dolarů (17,7 bilionu Kč). Rozpočtové příjmy zůstaly navzdory pokračujícímu růstu americké ekonomiky bez větších změn, zatímco rozpočtové výdaje se zvýšily o zhruba tři procenta. Na rozpočtové příjmy měly negativní dopad nižší daně i stoupající náklady na správu státního dluhu.

Autor: