Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Italy děsí další otřesy. Mrtvých přibývá

Svět

  13:23
PRAHA - Obyvatelé střední Itálie zažili další hrůzyplnou noc. Země se opět otřásla, ale intenzita byla podstatně nižší než v pondělí. Záchranáři už vyprostili 207 mrtvých a 15 osob se stále pohřešuje, některé obce byly prakticky vymazány z mapy a desítky tisíc lidí zůstávají bez střechy nad hlavou. Policie už také zatkla několik lidí kvůli rabování.

Bez střechy nad hlavou je v postižených oblastech asi 70 000 lidí. foto: ČTK

Další otřesy postihly oblast v okolí epicentra pondělního zemětřesení v noci na dnešek. Podle agentury DPA se jejich intenzita pohybovala mezi 3,6 a 4,8 stupni Richterovy škály. Do sedmé hodiny ráno byl zaznamenáno 280 dalších otřesů.

Další fotky si prohlédněte zde

Nicméně intenzita byla nižší než v pondělí, kdy silné zemětřesení zasáhlo především kraj  Abruzzy a jeho středisko Aquila. Při katastrofě bylo také nejméně 1500 lidí zraněno a počet osob, které zůstaly bez přístřeší, snížili záchranáři na 17 000.

Záchranářům se zatím z trosek zbořených budov podařilo vyprostit přes stovku lidí, mezi nimiž byla i studentka Marta, která přežila bez úhony celých 23 hodin a na jejímž vyprošťování pracovali pět hodin speleologové.

Podle italské agentury ANSA je mezi mrtvými i česká studentka, byly totiž nalezeny její doklady. Jak ale LN tvrdil Josef Šlapal z Vysokého učení technického v Brně, všech deset jejich studentů, kteří ve městě pobývali, je v pořádku.

„Devět jich odjelo na prázdniny, jedna tam zůstala, podařilo se jí ale utéct - bez veškerých dokladů. Asi půl dne strávila v pyžamu na náměstí,“ uvedl Šlapal. „Byla ráda, že se zachránila. Už ale kontaktovala ambasádu,“ dodal s tím, že by měla dnes odletět do Česka. Nicméně české úřady oficiálně tuto informaci ještě nepotvrdily.

Oběť zemětřesení v italském městečku Aquila.

Záchranáři pokračovali ve vyprošťovacích operacích i během noci. Práce jim však komplikoval déšť a mrazivé teploty. Vzhledem k hrozbě následných otřesů vyzval italský premiér Silvio Berlusconi lidi, aby nezůstávali v poškozených obydlích.

Zatím se bojí vrátit

Výzva to není planá, Italové se stále bojí vrátit do zničených domů. "V půl druhé v noci byly ještě tři silné otřesy. Bylo by to šílenství nyní se vracet do domu," řekl agentuře AFP jeden z postižených v San Cistu.

Na pokraji města strávilo několik desítek rodin mrazivou noc v autech na odstavném parkovišti. Mnoho čtvrtí nemá elektřinu ani vodu. Záchranáři ještě nestačili všude postavit mobilní jídelny a chemické toalety. V centru města je situace stabilizovanější, oběti zemětřesení dostali snídani v stanech civilní ochrany.

Jde o nejničivější zemětřesení v Itálii za poslední desetiletí. Berlusconi vyhlásil v oblasti stav nouze a uvolnil státní peníze na pomoc postiženému regionu. "Některé obce byly prakticky vymazány z mapy," řekl předseda italské Poslanecké sněmovny Gianfranco Fini.

Berlusconi, který Aquilu znovu navštívil, přislíbil jako okamžitou pomoc 30 milionů eur (840 milionů korun), poté strukturální fondy pro katastrofy a další miliony eur uvolněné Evropskou unií. Podle prvních vládních odhadů bude na obnovu poničených budov a soukromých domů zapotřebí 1,3 miliardy eur.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat