Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izrael zintenzivnil útoky na jihu Pásma Gazy, podnikl nálet na vojenský areál

Palestinci se dívají na zkázu po izraelském útoku v Rafáhu v Pásmu Gazy. (12. prosince 2023) foto: ČTK

Z Pásma Gazy hlásí zpravodajové dělostřelbu a letecké údery zejména na jihu u města Chán Júnis, na které se nyní soustřeďují izraelské vojenské operace. Izrael ostřeloval cíle v Pásmu Gazy, jeho armáda také oznámila, že v Chán Júnisu podnikla nálet na vojenský areál, zneškodnila raketomety připravené k použití a našla výbušniny ukryté v podzemí.
  14:05

Izraelská letadla shazovala letáky na jižní oblast Rafáhu vyzývající Palestince, aby pomohli najít rukojmí držené radikálním hnutím Hamás. Úřady spravované Hamásem oznámily, že za posledních 24 hodin bylo zabito 165 Palestinců a dalších 280 zraněno.

Od počátku ofenzivy v Pásmu Gazy, která je odvetou za útok Hamásu na Izrael z loňského 7. října, zemřelo nejméně 24.927 Palestinců, uvedly úřady kontrolované Hamásem. Údaje o počtu obětí izraelské ofenzivy nelze nezávisle ověřit. Někteří experti ale míní, že více méně odpovídají skutečnosti. Navíc několik tisíc mrtvých je zřejmě stále pod troskami domů zničených masivním bombardování.

Hamás, který USA i EU pokládají za teroristickou organizaci, v říjnu připravil v izraelském pohraničí o život na 1200 lidí, z toho asi tisícovku civilistů. Nyní hlásí prudké boje na severu zdevastovaného palestinského území. Izraelská armáda uvedla, že na severu Gazy její letadla zasáhla oddíly ozbrojenců, kteří se snažili umístit výbušniny v blízkosti vojáků a střílet na tanky.

Izraelská armáda také oznámila, že v Chán Júnisu podnikla nálet na vojenský areál, zneškodnila raketomety připravené k použití a našla výbušniny ukryté v podzemí. Podle svědků v noci izraelské tanky ostřelovaly oblasti kolem Násirovy nemocnice; palba byla prý nejintenzivnější za mnoho dní.

Většina obyvatel je vysídlena

Kolem města Chán Júnis se v posledních dnech odehrávaly jedny z nejtěžších bojů v Gaze. Izrael tvrdí, že jeho letecká a pozemní operace je zaměřena na zničení Hamásu. Zpravodajská televize BBC upozornila, že za více než 100 dní války byla velká část Gazy zpustošena a většina z 2,3 milionu obyvatel Gazy je vysídlena, denně bojuje o jídlo, pití a léky a také o život.

Izraelská armáda podle Reuters útočila také v Sýrii a v Libanonu. V syrském hlavní městě Damašku zničila několikapatrovou budovu, která sloužila íránským poradcům podporujícím syrskou vládu. Při útoku přišlo o život zřejmě až pět osob. Na jihu Libanonu byli zabiti dva členové Hamásu.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...