Izrael čeká těžká politická kocovina. Udeřili teroristé navzdory vládní politice, anebo zčásti právě kvůli ní?

Premium

Izrael na útočnou akci palestinského radikálního hnutí Hamás odpověděl odvetnou akcí. Na snímku požár a kouř ve městě Gaza (8. října 2023) | foto: AP

  16:44
Izrael má ve vládě hned několik ministrů, kteří slibovali nekompromisní zúčtování s palestinskými povstalci a teroristy, někteří z nich mají za sebou historii tvrdých i přímo rasistických výroků a politických návrhů namířených proti Arabům. Židovský stát přitom od soboty zažívá bezprecedentní krizi.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Jakmile tedy to nejhorší pomine, veřejnost se bude bezesporu ptát, zda teroristé udeřili navzdory vládní politice, anebo přinejmenším zčásti právě kvůli ní.

Izraelskými soudy uznaný podporovatel židovského teroru Itamar Ben Gvir se stal se svou frakcí Židovská síla součástí vlády za podmínky, že pro něj bude vytvořeno zbrusu nové ministerstvo národní bezpečnosti. Stal se ministrem i přesto, že ani nebyl na vojně – armáda ho kvůli jeho protiarabskému rasismu odmítla.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

99
Předplatit
Flexibilní, bez závazků
Automatické obnovování

Roční

989
Předplatit
Nejlepší poměr cena/výkon
Ušetříte 17%

Dvouleté

1 889
Předplatit
Nejvýhodnější
Ušetříte 20%

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Vstoupit do diskuse (10 příspěvků)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.