Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Strach z delty nutí Izrael k akci. Chce naočkovat ohrožené děti od 5 do 11 let, stanou se součástí výzkumu

Očkovací látka firmy Pfizer. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Izrael chce umožnit očkování proti koronaviru i pro děti od 5 do 11 let. Jde o reakci na prudký nárůst případů nakažlivé varianty delta. K vakcinaci hodlají využít látku od společnosti Pfizer Inc. a očkovat by se měly děti s vážným ohrožením.
  17:51

Čelní zástupci Izraele, jak napsal The Wall Street Journal , kvůli šíření koronavirové varianty delta rozhodli pro zásadní krok. Hodlají očkovat vakcínou Pfizer-BioNTech děti od 5 do 11 let, u kterých hrozí riziko vážného průběhu nemoci. Jedná se především o případy dětí s těžkou obezitou, chronickým onemocněním plic či sníženou imunitou. 

Tamní ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že každé dítě, které by mělo vakcínu obdržet, bude muset získat zvláštní schválení. Oproti dospělým pak budou dětem podány menší dávky, a to 10 mikrogramů místo obvyklých třiceti. Režim dávkování určí zdravotnické úřady.

„Očkování dětí ve věku 5–11 let v současné době není součástí rámce, ale existují zvláštní situace, ve kterých lze o očkování v tomto věku zvažovat - tehdy je vysoká pravděpodobnost závažných onemocnění a dokonce i úmrtí na infekci s novým coronavirem, “ uvedlo podle Times of Israel před týdnem Oddělení epidemiologie ministerstva zdravotnictví.

Testování desetimikrogramovými dávkami vakcíny Pfizer u dětí v dané věkové kategorii už probíhají od března, zatím ale nebyly zveřejněny žádné klinické údaje. Společnost Pfizer, která je provádí, prý očekává výsledky v září. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zároveň zvýšil minimální počet dětí, které se mohou studie zúčastnit. Chce totiž co nejlépe detekovat vedlejší účinky a porozumět jim. V zimě by tak mohlo dojít ke globálnímu povolení očkování pro tuto věkovou skupinu.

V Izraeli bylo prozatím podle údajů resortu zdravotnictví očkováno něco přes třicet procent dětí mezi 12 až 15 lety. Dalších devět procent dětí se uzdravilo. Necelých 62 procent Izraelců už údajně také dostalo alespoň jednu dávku vakcíny a přibližně pět milionů a dvě stě tisíc osob bylo plně očkováno.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Mohlo by vás zajímat