Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Strach z delty nutí Izrael k akci. Chce naočkovat ohrožené děti od 5 do 11 let, stanou se součástí výzkumu

Očkovací látka firmy Pfizer. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Izrael chce umožnit očkování proti koronaviru i pro děti od 5 do 11 let. Jde o reakci na prudký nárůst případů nakažlivé varianty delta. K vakcinaci hodlají využít látku od společnosti Pfizer Inc. a očkovat by se měly děti s vážným ohrožením.
  17:51

Čelní zástupci Izraele, jak napsal The Wall Street Journal , kvůli šíření koronavirové varianty delta rozhodli pro zásadní krok. Hodlají očkovat vakcínou Pfizer-BioNTech děti od 5 do 11 let, u kterých hrozí riziko vážného průběhu nemoci. Jedná se především o případy dětí s těžkou obezitou, chronickým onemocněním plic či sníženou imunitou. 

Vakcíně Pfizer nadále klesá účinnost, zní z Izraele. Před virem příliš neochrání, ale zabraňuje fatálnímu průběhu

Tamní ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že každé dítě, které by mělo vakcínu obdržet, bude muset získat zvláštní schválení. Oproti dospělým pak budou dětem podány menší dávky, a to 10 mikrogramů místo obvyklých třiceti. Režim dávkování určí zdravotnické úřady.

„Očkování dětí ve věku 5–11 let v současné době není součástí rámce, ale existují zvláštní situace, ve kterých lze o očkování v tomto věku zvažovat - tehdy je vysoká pravděpodobnost závažných onemocnění a dokonce i úmrtí na infekci s novým coronavirem, “ uvedlo podle Times of Israel před týdnem Oddělení epidemiologie ministerstva zdravotnictví.

Testování desetimikrogramovými dávkami vakcíny Pfizer u dětí v dané věkové kategorii už probíhají od března, zatím ale nebyly zveřejněny žádné klinické údaje. Společnost Pfizer, která je provádí, prý očekává výsledky v září. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zároveň zvýšil minimální počet dětí, které se mohou studie zúčastnit. Chce totiž co nejlépe detekovat vedlejší účinky a porozumět jim. V zimě by tak mohlo dojít ke globálnímu povolení očkování pro tuto věkovou skupinu.

V Izraeli bylo prozatím podle údajů resortu zdravotnictví očkováno něco přes třicet procent dětí mezi 12 až 15 lety. Dalších devět procent dětí se uzdravilo. Necelých 62 procent Izraelců už údajně také dostalo alespoň jednu dávku vakcíny a přibližně pět milionů a dvě stě tisíc osob bylo plně očkováno.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat