Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Izrael hájil nálet: Šlo o centrum Hizballáhu

Svět

  8:14
BEJRÚT - Blízký východ se po včerejšku ocitl v nejvážnější krizi od začátku války mezi Izraelem a šíitským militantním hnutím Hizballáh. Izraelské rakety totiž ve vesnici Kana zabily přes 50 civilistů včetně 34 dětí. Bomby zasáhly jejich úkryt a zcela ho srovnaly se zemí.

Kana. foto: KEVIN FRAYER ČTK

Podle svědků byla vesnice pod dvouhodinovým hustým bombardováním. Náletů prý bylo až osmdesát.

CNN napsala, že vesnice nyní vypadá jako po úderu obrovské palice, která ničila, kde se dalo. „Po bombardování bylo všude plno prachu, nebylo nic vidět. Když se mi podařilo dostat ven, budova za mnou se zřítila,“ popsal následky útoku Ibrahim Shalhoub, který v troskách přišel o několik členů rodiny.

Izrael vyjádřil nad masakrem politování, ale odmítl za něj přijmout zodpovědnost. Vesnice prý byla jedním z center Hizballáhu, který odtud odpaloval na sever Izraele stovky raket.

„Všichni obyvatelé (Kany) byli varováni a vyzváni k odchodu. Nikdo nedostal rozkaz střílet do civilistů, naší taktikou není zabíjení nevinných lidí,“ prohlásil izraelský premiér Ehud Olmert. Zároveň dodal, že Izrael bude ve válce proti Hizballáhu „bez váhání pokračovat“.

Podle jeho slov by ofenziva měla trvat ještě deset až čtrnáct dní.  Proti Izraeli se ale včera postavil celý svět. Opatrně se vyjádřily jen Spojené státy, které Izrael vyzvaly ke zdrženlivému postupu.

Izraelský masakr v Libanonské Kaně. Zahynuly desítky dětí.Šlo o centrum Hizballáhu...
Spojené státy jsou zdrženlivější, naopak Francie nyní již vypracovala rezoluci  požadující smír. S ostrou reakcí přišla i Británie, která společně s USA odmítá okamžité příměří s tím, že je nutné nejprve odzbrojit Hizballáh. Šéfka britské diplomacie Margaret Beckettová útok označila za „děsivý“ a dodala, že Izrael byl „opakovaně vyzýván k přiměřenosti“. Britský premiér Tony Blair uvedl, že násilí musí okamžitě přestat ve chvíli, kdy OSN přijme rezoluci, která vyzve všechny strany k okamžitému příměří.

Spojené státy zachovaly opatrný postoj, když zopakovaly, že „chápou právo Izraele na obranu“. Ministryně zahraničních věcí USA Condoleezza Riceová vyjádřila nad útokem lítost a vyzvala Izrael ke zdrženlivosti. „Myslím, že je čas na smíření... Musíme se o to pokusit,“ řekla Riceová.

Po schůzce s Ehudem Olmertem ale něčeho takového zjevně nedosáhla. Ehud Olmert jí totiž tlumočil stanovisko své vlády: Izrael bude v operaci proti Hizballáhu pokračovat ještě minimálně deset dní. „Celému světu vysvětlíme, že děláme správnou věc,“ dodal izraelský premiér. Izraelská armáda i během včerejšího dne postupovala hlouběji do Libanonu a sváděla bitvu s členy Hizballáhu.

Riceová měla shodou okolností včera mezitím opět přijet do Libanonu, ale kvůli událostem v Kana se nakonec cesta neuskutečnila. Schůzku zrušil sám libanonský premiér Fuád Siniura, který nyní požaduje okamžité zastavení bojů a mezinárodní vyšetřování „izraelských masakrů v Libanonu“. V Bejrútu navíc vzplály nepokoje. Dav o zhruba 500 lidech dokonce vyraboval misi OSN, která bývá o víkendu naštěstí prázdná.

Radikálové povolávají do zbraně
Rozlíceně reagoval vůbec celý arabský svět. Všechny radikální organizace pohrozily Izraeli a potažmo i Západu odvetou. Hizballáh prohlásil, že masakr v Kana „bude potrestán“. Obyvatelé několika izraelských měst na severu země to podle svých slov pocítili již včera. Útoky raket byly prý dosud vůbec nejsilnější za celou dobu války. Ze zasažených míst byly hlášeny desítky zraněných.

Palestinské vládní hnutí Hamás hovořilo o „všech otevřených možnostech“ v boji proti Izraeli, ozbrojené křídlo Fatahu přišlo s prohlášením, že od včerejšího dne bude Izrael a západní země legitimním vojenským cílem. Palestinský islámský džihád varoval před vlnou sebevražedných útoků, které může Izrael očekávat „v následujících dnech“.

Ostrá slova přišla i z Íránu, který je USA obviňován z vazeb na Hizballáh. Íránské ministerstvo zahraničí včera masakr v Kana označilo za „výsledek diplomatické mise“ americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové.

Válka v Libanonu trvá již devatenáct dní. Podle včera libanonskou vládou vydané statistiky si boje dosud vyžádaly na 750 mrtvých Libanonců a na 2000 zraněných. Izrael hovoří o více než 50 svých obětech.

Reakce na izraelský útok v Kana
Ehud Olmert, izraelský premiér: „Vyjadřujeme hlubokou lítost nad incidentem... budeme ale bez váhání pokračovat v boji proti Hizballáhu a vysvětlíme světu, že děláme správnou věc.“

Libanonci útočí na sídlo OSN v reakci na masakr v Kaně.Condoleezza Riceová, americká ministryně zahraničních věcí: „Vyzývám Izrael, aby postupoval s větší obezřetností, aby se vyhnul dalším civilním obětem v Libanonu. Myslím, že nadešel čas pro příměří... Musíme se o to pokusit.“ Margaret Beckettová, britská ministryně zahraničí: „Je to naprosto děsivé a šokující. Vyzývali jsme Izrael k přiměřenosti.“

Jacques Chirac, francouzský prezident: „Francie odsuzuje tuto neodůvodněnou akci, která opět ukázala potřebu okamžitého příměří, jež by vyloučilo další incidenty.“
Fuád Siniura, libanonský premiér: V toto smutné ráno není prostor pro diskuzi, dokud nebude nastoleno příměří a nebude zahájeno mezinárodní vyšetřování izraelských masakrů v Libanonu.

Autoři: