Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Chyběly minuty a válčil celý Blízký východ. Izrael chtěl trestat Hizballáh

Izraelský voják drží izraelskou vlajku na tanku. (1. ledna 2024) foto: Reuters

Nechybělo mnoho a celý Blízký východ se mohl na počátku října ocitnout ve válce poté, co palestinský Hamás zaútočil na Izrael. Tamní vláda byla totiž odhodlána k preventivnímu úderu proti libanonskému radikálnímu hnutí Hizballáh. Útok byl odvolán na poslední chvíli, prozradil bývalý šéf izraelské armády Gadi Eisenkot. O odvrácení se zasadil americký prezident Joe Biden.
  21:12

Bývalý šéf izraelské armády Gadi Eisenkot, uvedl, že patřil k těm, kteří se proti útoku postavili na zasedání kabinetu dne 11. října. Porada podle něj byla velmi bouřlivá.

„Takový útok by byl strategickou chybou a pravděpodobně by vyvolal regionální válku,“ řekl Eisenkot v rozsáhlém rozhovoru na izraelské televizi Channel 12. Poprvé také veřejně promluvil o neshodách mezi izraelskými představiteli ohledně vedení války.

Eisenkot uvedl, že klíčem k odvolání úderu byly hlasité námitky, které spolu s dalšími účastníky zasedání vznesl. Na otázku, zda jejich přítomnost zabránila špatnému rozhodnutí, odpověděl: „Jednoznačně.“

Ministr obrany Yoav Gallant a další vysocí armádní představitelé údajně o úder proti Hizballáhu velmi usilovali.

O odvrácení útoku se podle deníku The Wall Street Journal zasadil americký prezident Joe Biden, který zavolal izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a řekl mu, aby se stáhl. V té chvíli již izraelské bojové letouny čekaly ve vzduchu na rozkazy.

Izrael a Íránem podporovaný Hizballáh jsou úhlavní nepřátelé, kteří již v roce 2006 vedli 34denní válku. Hizballáh disponuje desítkami tisíc raket, které mohou zasáhnout jakýkoli cíl v Izraeli.

Od začátku války v Gaze si Izrael a Hizballáh vyměňují přeshraniční údery, které postupně nabírají na intenzitě. Ani jedna strana v současnosti podle všech indicií neusiluje o totální válku.

Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh v nedávném projevu prohlásil, že pokud Izrael zahájí válku s Libanonem, bude s ním hnutí bojovat „bez omezení“.

Řešením jsou dva státy, Netanjahu nesouhlasí

Spojené státy, nejbližší spojenec Izraele, poskytly Izraeli silnou vojenskou a politickou podporu, ale stále častěji jej vyzývají, aby svůj útok zmírnil a podnikl kroky k vytvoření palestinského státu po válce. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu to důrazně odmítá.

Netanjahu zopakoval svůj dlouhodobý odpor vůči dvoustátnímu řešení a tvrdil, že palestinský stát by se stal odrazovým můstkem pro útoky na Izrael.

„Izrael musí mít bezpečnostní kontrolu nad celým územím západně od řeky Jordán,“ řekl a dodal: „To koliduje s myšlenkou suverenity. Co můžeme udělat?“

Washington rovněž vyzval k vytvoření palestinského státu v Gaze na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě. Tyto oblasti byly zabrány Izraelem v roce 1967.

Ministr zahraničí USA Antony Blinken na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu řekl, že řešení dvou států je nejlepší způsob, jak ochránit Izrael, sjednotit umírněné arabské země a izolovat úhlavního nepřítele Izraele, Írán. Řekl, že bez cesty k palestinskému státu Izrael nezíská skutečnou bezpečnost.

Mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, který stojí v čele Palestinské samosprávy, prohlásil, že bez palestinského státu nemůže být v regionu žádná bezpečnost a stabilita.

Netanjahu a jeho ministr obrany Joav Gallant však prohlásili, že boje budou pokračovat, dokud nebude Hamás rozdrcen, a tvrdí, že propuštění rukojmích lze vybojovat pouze vojenskou akcí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!