Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Izraelský parlament schválil kontroverzní zákon. Do demonstrantů najelo auto

Svět

  10:50aktualizováno  22:35
Izraelský parlament schválil kontroverzní zákon, který omezuje pravomoce Nejvyššího soudu ve prospěch vlády. Pro zákon hlasovalo 64 poslanců; proti nebyl nikdo, protože opoziční zákonodárci na protest opustili jednací sál. Proti reformě demonstrují desetitisíce lidí. Do davu protestujících najelo auto a tři lidi lehce zranilo. Policie řidiče zadržela.

„Učinili jsme první krok v historickém procesu nápravy soudního systému v zemi,“ prohlásil po hlasování ministr spravedlnosti Jariv Levin. Pro zákon nakonec podle izraelských médií hlasoval i ministr obrany Joav Gallant, který se do poslední chvíle pokoušel jednat o kompromisním řešení.

Bílý dům označil schválení části izraelské soudní reformy za nešťastné a vyzval vládu k dialogu s opozicí. Podle palestinského premiéra Ištajji „izraelská společnost nyní platí za mlčení ohledně zločinů své extremistické vlády“ proti Palestincům.

Vůdce Íránem podporovaného libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh podle agentury Reuters prohlásil, že jde o nejhorší den v izraelské historii a že Izrael je na cestě k zániku.

Před parlamentem demonstruje asi 20 000 lidí, kteří skandují: „Demokracie nebo vzpoura,“ napsal odpoledne zpravodaj izraelského listu Haarec. Tisíce protestujících, kteří se sjeli do Jeruzaléma, zaplavily dálnici poblíž parlamentu a střetly se s policií, která je rozháněla vodním dělem.

Vpodvečer izraelská policie informovala, že někteří demonstranti v Tel Avivu házeli na policisty plastové lahve naplněné pískem i skleněné lahve. Na dalších videích je vidět oheň na demonstraci uprostřed silnice. Podle TOI policie také zablokovala kamerám brutální zatčení jednoho z demonstrantů. V Tel Avivu tisíce demonstrantů zablokovaly most vedoucí nad dálnicí. I tam policie použila vodní děla. Podle listu Haarec během dne zatkla 34 demonstrantů.

Izraelská média zveřejnila záběry incidentu, kdy večer v centrálním Izraeli najelo auto do davu demonstrantů, kteří zablokovali silnici. List Haarec s odvoláním na dvě z obětí uvedl, že tři demonstranti byli zraněni lehce. „Byl to úmyslný útok vozidlem, to auto prostě letělo proti nám,“ uvedl jeden z demonstrantů. Policie řidiče zadržela

Podle opozice a protestujících reforma omezuje izraelskou demokracii. Opoziční politici proto plánují podat proti zákonu žalobu. „Už zítra ráno podáme žalobu k Nejvyššímu soudu proti jednostrannému zrušení demokratického charakteru státu Izrael,“ řekl šéf opozice Jair Lapid.

Vyzval zároveň vojenské záložníky, kteří se připojili k protestu, aby vyčkali a nechali Nejvyšší soud, aby věc projednal. „Nepřestávejte sloužit, nepoškozujte akceschopnost a připravenost izraelských ozbrojených sil, dokud nebudeme vědět, jaké bude (konečné) rozhodnutí,“ dodal předseda strany Ješ Atid.

Také izraelská nevládní organizace Hnutí za kvalitní vládu oznámila, že podá odvolání k Nejvyššímu soudu s odůvodněním, že schválený zákon de facto eliminuje soudní moc a měl by být soudem zrušen. Zákon pravomoci Nejvyššího soudu ve prospěch vlády. Zákon už v červenci prošel v prvním čtení a následovala hlasování ve druhém a třetím čtení.

Motivy reformy

Podle některých je reforma motivovaná i osobními pohnutkami premiéra Benjamina Netanjahua, který je souzen kvůli korupci. Předseda vlády v pondělí do parlamentu vešel nouzovým vchodem a davu se vyhnul. Novinářům uvnitř budovy Netanjahu odmítl odpovědět na otázky.

V koaliční vládě, jež vznikla loni v prosinci, jsou i krajně pravicové a ultraortodoxní strany, které podle opozice chtějí oslabení pravomocí Nejvyššího soudu využít k vlastním cílům, včetně legalizace rozšiřování židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Netanjahu hlasování parlamentu o soudní reformě označil za nutný krok pro demokracii. Zároveň vyjádřil naději, že se jeho pravicová vláda s opozicí do konce listopadu dohodne na reorganizaci soudnictví. Podle premiéra izraelský nejvyšší soud navzdory dnes schválené novele zůstane nezávislý.

K demonstrantům před parlamentem se krátce připojilo několik opozičních poslanců. Protesty proti soudní reformě v Izraeli trvají od ledna a zesílily před pondělním hlasováním.

„Je to jenom začátek“

Izraelský odborový svaz Histadrut chystá schůzku s dalšími odborovými skupinami, aby projednal možnost generální stávky. Svaz lékařů již oznámil, že od úterý bude 24 hodin stávkovat a péči omezí na urgentní případy. Sdružení podnikatelů reprezentující asi 150 velkých firem, včetně bank, obchodů nebo čerpacích stanic, ohlásilo stávku, aby přimělo vládu k zastavení schvalování reformy. Dalších asi 200 firem v oblasti high-tech uvedlo, že umožní zaměstnancům stávkovat. Tato stávka je podle místních médií bezprecedentní a nemá podporu odborových svazů.

Podnikatelské sdružení ke stávce vyzvalo i další firmy a organizace. „Připojte se k nouzovému kroku, který jsme museli udělat, abychom zastavili jednostrannou legislativu a přiměli vládu k jednání o kompromisu,“ citovala z prohlášení sdružení podnikatelů izraelská média.

„Musíme dosáhnout dohody, která zastaví dramatické škody na ekonomice a zabrání rozdělování společnosti, rozkladu armády a ohrožení bezpečnosti a budoucnosti nás všech,“ uvádí se též v prohlášení.

Proti reformě, která podle kritiků ohrozí izraelskou demokracii, protestují široké vrstvy izraelské společnosti, včetně armádních rezervistů. O víkendu oznámila skupina, která reprezentuje na 10 tisíc záložníků, že nebude vykonávat dobrovolnou službu v armádě, dokud vláda reformu ze schvalování nestáhne.

Organizátoři demonstrací sdělili, že budou proti „destruktivní vládě bojovat až do konce“. „Je to jenom začátek,“ uvedli podle listu The Times of Israel (TOI).

Netanjahu nemíní ustoupit

Premiéra Benjamina Netanjahua se v neděli snažil znovu přimět k pozastavení schvalování reformy i prezident Jicchak Herzog, který opakovaně už řadu měsíců vládu vyzývá k jednání s opozicí. Netanjahu však dal opět najevo, že schvalování bude pokračovat.

Řekl to na videu z nemocnice, kde mu v sobotu zavedli kardiostimulátor. Lékaři ministerskému předsedovi už před týdnem dali monitorovací přístroj, který mu podle nich zachránil život.

Netanjahu odpoledne v Jeruzalémě jednal se šéfem izraelské armády Hercim Halevim. Podle TOI Halevi premiéra informoval o bezpečnostní situaci, akceschopnosti armády a očekávaných dopadech reformy na bojové síly. Zároveň hovořil o potřebě zastavit kritiku armády a rezervistů.

Vpodvečer Netanjahu v projevu pondělní hlasování označil za nutný krok pro demokracii a vyjádřil naději, že do konce listopadu dosáhne dohody s opozicí o dalších částech reformy.

Podle premiéra musí vojáci musí zůstat mimo politickou debatu a že bude usilovat o dialog a dohodu s opozicí. Té by chtěl dosáhnout do konce listopadu.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...