9. února 2016 10:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izrael má nový kontroverzní zákon, podle kritiků jde proti odpůrcům vlády

Premiér Netanjahu na zasedání Knesetu, izraelského parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Netanjahu na zasedání Knesetu, izraelského parlamentu. | foto: ČTK

JERUZALÉM V izraelském parlamentu v noci na úterý prošel v prvním čtení sporný zákon, který zavádí nová pravidla pro izraelské nevládní organizace získávající finanční prostředky od zahraničních vlád. Nový předpis míří podle kritiků na propalestinské organizace a jeho cílem je potlačit odpůrce vlády. Po napjaté debatě předpis odsouhlasilo 50 poslanců, 43 jich bylo proti. Aby zákon začal platit, musí být schválen ještě v dalších dvou čteních, uvedla agentura AFP.

Zákon o transparentnosti, jak ho nazývá ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová z pravicové sionistické strany Židovský domov, požaduje po nevládních organizacích, aby ve veškerých veřejných oznámeních i komunikaci s izraelskými úředníky zveřejňovaly detaily o financích, které získaly od zahraničních vlád, jestliže tvoří více než polovinu jejich financování. V případě, že se budou pohybovat v izraelském parlamentu, budou muset mít aktivisté těchto skupin i speciální označení.

Podle kritiků jde o diskriminační právní úpravu, protože se zaměřuje hlavně na skupiny, které protestují proti politice současné pravicové vlády vůči Palestincům. Právě tato hnutí totiž získávají finance od zahraničních vlád i Evropské unie. Zákon přitom nehovoří o izraelských skupinách, které podporují židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu, ani o dalších provládních a nacionalistických hnutích, které mají rovněž bohaté soukromé sponzory.

Ministryně, která zákon navrhla, ale argumentuje tím, že předpis jen přinese více transparentnosti v době, kdy se izraelská vláda snaží bojovat proti zásahům zvenčí a pokusům o neuznání státu Izrael. Šakedová trvá na tom, že není zaměřen jen proti některým nevládním organizacím. Zákon vyvolal kritiku i ze zahraničí, obavy v souvislosti s jeho zavedením vyjádřili americký i unijní velvyslanec v Izraeli.

Zasedání izraelského parlamentu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz