Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Izrael jako první země světa kvůli omikronu zcela uzavře hranice. Bude také sledovat telefony

Izraelský premiér Naftali Bennett (5. září 2021) foto: Reuters

Izrael zakáže na dva týdny vstup do země všem cizincům. Chce tak omezit šíření nové a potenciálně nakažlivější varianty koronaviru nazvané omikron. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení premiéra Naftaliho Bennetta. Izrael se tak stane první zemí, která kvůli nové variantě viru zcela uzavře své hranice.
  9:42

Podle izraelských médií vláda uzavře mezinárodní letiště Ben Gurion pro cizince na 14 dní a zavede také povinnou karanténu pro Izraelce, kteří přiletí ze zahraničí, včetně očkovaných. 

Úředníci doufají, že do dvou týdnů bude k dispozici více informací o tom, jak účinné jsou vakcíny proti nové variantě. Zákaz by měl vstoupit v platnost o půlnoci z neděle na pondělí.

K vyhledávání případných nakažených novou variantou vláda hodlá použít technologii kontrarozvědky Šin Bet pro sledování telefonů. Chce tak omezit přenos nové varianty na další lidi.

V Izraeli byl doposud potvrzen jeden případ nové varianty. Podezření je na dalších sedm.

Jako první o nové variantě koronaviru informovala ve čtvrtek Jihoafrická republika. Od té doby se objevila v řadě zemí, podezření má také Česká republika. Světová zdravotnická organizace (WHO) novou variantu v pátek označila za znepokojivou. 

Omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. Předběžné poznatky ukazují na zvýšené riziko reinfekce ve srovnání s jinými znepokojivými variantami. Přívlastek „znepokojivá“ si dříve vysloužila rovněž nyní převládající varianta delta.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat