Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izrael otevřel přechod pro zboží do Gazy

Svět

  10:07
JERUZALÉM - Izrael se ráno rozhodl znovu otevřít jeden ze dvou přechodů, jímž se dostává do pásma Gazy zboží. Oznámil to mluvčí izraelské armády. Přechody jsou uzavřeny od středy, kdy Palestinci odpálili na Izrael rakety bez ohledu na příměří, které bylo mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamas uzavřeno 19. června.

Palestinci házejí na izraelské vojáky kameny po pohřbu sedmnáctiletého Palestince. foto: ČTK

Izraelská armáda podle mluvčího původně chtěla otevřít dva přechody, Sufu a Karni, ale rozhodla se nakonec otevřít jen jeden, a to Sufu. Přechod Nahal Oz, kudy se do pásma Gazy dostává palivo, byl znovu otevřen již v pátek. Všechny tři přechody byly po dlouhé době opět otevřeny před týdnem v souladu s příměřím mezi Izraelem a Hamasem. Příměří, uzavřené za
zprostředkování Egypta, začalo platit 19. června.

Izrael znovu zavřel přechody ve středu, krátce poté, co radikální palestinská skupina Islámský džihád vystřelila rakety na jih Izraele v reakci na to, že izraelští vojáci na západním břehu Jordánu zastřelili jednoho z jejích vojenských velitelů a dalšího aktivistu. Po celou dobu
zůstával otevřen pouze přechod Erez určený pro pohyb osob.

Palestinské bezpečnostní zdroje dnes oznámily, že izraelští vojáci zastřelili nedaleko města Džanín na západním břehu Jordánu sedmnáctiletého Palestince. Ten se skupinou dalších mladých Palestinců házel na vojáky kameny a podle izraelské armády se chystal použít i zápalné lahve. Vojáci směrem k němu zahájili palbu a mladík byl zasažen.

Podle agentury AFP zahynulo od konce loňského listopadu, kdy byly v americkém Annapolisu oživeny mírové rozhovory, nejméně 520 lidí, z toho drtivá většina Palestinců, především členové ozbrojených skupin.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat