Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Izrael oznámil totální blokádu Pásma Gazy, ovládl vesnice v jeho blízkosti

Svět

  7:01aktualizováno  14:50
Izraelské ozbrojené síly v pondělí oznámily, že obnovily kontrolu nad izraelskými obcemi u hranice s Pásmem Gazy, kam v sobotu vtrhli ozbrojenci z radikálního hnutí Hamás. Izraelský ministr obrany Joav Galant v reakci na útok nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Do izraelské armády bylo mezitím povoláno na 300 000 záložníků, což je největší odvod v historii země.

Izolované střety mezi bojovníky Hamásu a izraelskými vojáky místy stále pokračují a je možné, že teroristé na izraelském území stále jsou, podle armády se ale v žádné z příhraničních vesnic nyní nebojuje.

Na izraelské území později podle izraelské armády infiltrovalo několik podezřelých osob z Libanonu a Izrael na místo vyslal vojáky.

Galant v reakci na sobotní útok v pondělí nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Úřady podle něj přeruší dodávky elektřiny a zablokují dovoz potravin či pohonných hmot. Galant označil opatření za součást boje proti „bestiím“, uvedla agentura Reuters.

Izraelský ministr energetiky Jisrael Kac později oznámil, že nařídil okamžité přerušení dodávek vody do pobřežní enklávy. „Co bylo v minulosti, už nebude v budoucnosti,“ uvedl Kac v příspěvku na sociálních sítích, v němž oznámil přerušení dodávek vody.

Oblast budou nadále také zabezpečovat tanky, bojové vrtulníky a drony, aby se zabránilo průniku dalších teroristů. Izraelská armáda podle mluvčího evakuovala 15 z 24 vesnic na hranici s Pásmem a bude v evakuacích dalších obcí pokračovat.

Počet zabitých Palestinců po odvetných izraelských náletech na Pásmo Gazy stoupl na nejméně 560, zraněných je 2900. Aktuální bilanci zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, které Hamás ovládá

Izraelské nemocnice kvůli ostřelování a útokům palestinských ozbrojenců přijaly přes 2200 zraněných. Nejméně 100 až 150 Izraelců také bylo uneseno. Počet zabitých izraelských vojáků se zvýšil na 73. Hamás uvedl, že při izraelských úderech na palestinskou enklávu byli od neděle zabiti čtyři izraelští zajatci a jejich věznitelé.

Hamás Izrael cíleně klamal

Dva vysoce postavení příslušníci izraelské armády přirovnali sobotní útoky z Gazy k útokům na USA z 11. září 2001. „Je to naše 11. září. Dostali nás,“ řekl armádní mluvčí Nir Dinar.

„Je to zdaleka nejhorší den v izraelské historii. Nikdy předtím nebylo v jeden den zabito tolik Izraelců jedinou věcí, natož nepřátelskou aktivitou,“ dodal podplukovník Jonatan Konrikus. Místem zřejmě nejhoršího masakru se stal o víkendu hudební festival poblíž Pásma Gazy, kde extremisté zabili přes 250 lidí. Vraždění počtem obětí překonalo i útoky na Bali či Bataclan.

Vysoký počet mrtvých a pomalá izraelská reakce na útok poukázaly na velké selhání izraelských zpravodajských služeb. Agentura Reuters překvapení izraelské armády přičítá pečlivě naplánované klamavé kampani Hamásu.

Egypt s Izraelci údajně opakovaně hovořil o „velké“ hrozbě ze strany Hamásu. Izraelští představitelé se ale soustředili na okupovaný Západní břeh Jordánu a varování ohledně Pásma Gazy zlehčovali, uvedla agentura AP s odkazem na svůj zdroj z egyptských zpravodajských služeb.

Na přípravách útoku se od srpna podílely také íránské revoluční gardy, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na své zdroje. O zahájení útoku se podle něj definitivně rozhodlo před týdnem na schůzce v libanonském Bejrútu.

Írán ale své zapojení popírá, vyzval k mimořádnému zasedání Organizace islámské spolupráce (OIC), aby projednala vývoj v regionu, a prostřednictvím mluvčího íránské diplomacie varoval, že jakékoliv ohrožování Teheránu bude mít „ničivou odpověď“.

Lídr demokratické většiny v americkém Senátu Chuck Schumer řekl, že je zklamán prohlášením Pekingu, který podle něj neprojevil sympatie ani podporu Izraeli. Čínské ministerstvo zahraničí zareagovalo odsouzením útoků na civilisty a znovu vyjádřilo podporu dvoustátnímu řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Izrael ve válce

Rania Abú Anzaová se svými dvojčaty, která zahynula při izraelském náletu na Rafáh (3. března 2024)

Moskva uvedla, že je situací mimořádně znepokojena, tamní události podle ní představují „velké nebezpečí“ pro celý region. Rakousko v reakci na útok Hamásu pozastavilo platby v rámci humanitární pomoci určené Palestincům.

Několik stovek občanů v pondělí z Izraele evakuovalo Maďarsko či Polsko. České velvyslanectví v Tel Avivu oslovily s žádostí o aktivní repatriaci jednotky Čechů. Šéf české diplomacie Jan Lipavský uvedl, je v kontaktu s ministryní obrany Janou Černochovou, s variantou samostatného repatriačního letu do Česka počítají jako se záložní. Několik leteckých společností mezitím pozastavilo lety do Tel Avivu, dokud se nezlepší bezpečnostní podmínky.

V Pásmu Gazy je podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) na útěku přes 123 000 lidí, kteří mají strach o svou bezpečnost nebo v důsledku izraelské odvety přišli o střechu nad hlavou. Tento úřad uvedl, že izraelská armáda ostřelovala i obytné domy.

V Gaze bylo podle tamního ministerstva pro veřejné stavby a bydlení zničeno 159 bytových jednotek, dalších 1 210 bylo těžce poničeno. Vznikly také škody na vodovodní a sanitační infrastruktuře sloužící 400 000 lidem, uvedla OCHA. Poničeno bylo vícero zdravotnických zařízení.

Autoři: ,