Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

V Gaze začalo platit příměří, Hamás propustil 24 izraelských rukojmích

Svět

  7:06aktualizováno  18:27
V Pásmu Gazy začalo v 7:00 místního času, tedy v 6:00 ve Střední Evropě, platit čtyřdenní příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Do oblasti už proudí humanitární pomoc. Hamás propustil 24 rukojmí rukojmí, které od říjnového útoku zadržoval v Pásmu Gazy. Izraelci výměnou propustili 39 palestinských vězňů, ženy a děti.

Na základě dohody o příměří se do Egypta dostalo 13 izraelských rukojmí, žen a dětí. Kromě toho Katar informoval o propuštění deseti zajatých Thajců a jednoho Filipínce.

Z izraelských věznic bylo výměnou za rukojmí propuštěno 39 palestinských vězňů na Izraelem okupovaný Západní břeh Jordánu. Tato skupina by měla zahrnovat 24 žen, z nichž některé byly odsouzeny za pokus o vraždu při útocích na izraelské síly, a 15 dospívajících dětí, které byly odsouzeny například za házení kamenů na izraelské síly.

Rukojmí byla po 16:00 SEČ předána pracovníkům Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), kteří je převezli do Egypta přes hraniční přechod Rafáh. Tam na ně čekali izraelští vojáci se zdravotníky. Se svými příbuznými se pak propuštění mají setkat v izraelských nemocnicích.

„Humanitární přestávka“, vyjednaná za přispění Kataru, Egypta a Spojených států, přichází ve chvíli, kdy válka mezi Izraelem a Hamásem vstoupila do 49. dne, připomněla ráno agentura AFP.

Podle agentury Reuters nebyly po začátku příměří hlášeny žádné dělostřelecké údery, bombardování ani raketové útoky. Odpoledne však agentura AP informovala o zastřelení dvou Palestinců, kteří mířili do hlavní bojové zóny na severu Pásma Gazy, a to izraelskými vojáky. Dalších 11 lidí bylo při incidentu zraněno. O dvou mrtvých píše s odkazem na zdroje z Hamásu také izraelský list Haarec, izraelská armáda podle něj uvedla, že se zprávami o incidentu zabývá.

Izraelská vězeňská služba v pátek ráno oznámila, že palestinští vězni, převážně mladiství a ženy, budou převezeni z věznice Ofer na kontrolní stanoviště Bajtúníja, odkud se vrátí domů na okupovaný Západní břeh Jordánu. V pátek by mělo být propuštěno prvních 39 ze 150 palestinských vězňů. Podle nejmenovaného palestinského činitele jde o 24 žen a 15 mladíků.

Proces výměny se v následujících třech dnech zřejmě zopakuje. Existuje také možnost prodloužení příměří, a to o den za každých dalších deset propuštěných rukojmích, napsal server BBC.

Proces výměny se v následujících třech dnech zřejmě zopakuje. Existuje také možnost prodloužení příměří, a to o den za každých dalších deset propuštěných rukojmích, napsal server BBC.

Hamás před pátečním zahájením příměří propustil jen čtyři ženy, které držel od počátku října jako rukojmí. Šlo o dvě Američanky a dvě starší Izraelky, které se dostaly na svobodu ještě v říjnu. Na konci minulého měsíce, krátce poté, co izraelská armáda zahájila rozsáhlou pozemní operaci na severu Pásma Gazy, se armádě podařilo osvobodit unesenou vojačku Ori Megidišovou.

Do místa přijíždí pomoc i palivo

Do oblasti už od rána přijíždí přes přechod Rafáh na hranici s Egyptem kamiony s humanitární pomocí. Podle mluvčí správy přechodu jich za pátek bude celkem 230. Katarské ministerstvo zahraničí se ovšem vyjádřilo, že jde pouze o „zlomek toho“, co válkou zničené Pásmo potřebuje.

Pomoc pro Gazu
První humanitární pomoc od začátku války Hamásu s Izraelem 7. října se do Pásma Gazy, kde žije 2,3 milionu obyvatel, dostala až 21. října. Před pátečním začátkem příměří tam Izrael povolil vjezd jen asi 1400 kamionům s pomocí, což bylo podle humanitárních organizací jen velmi málo. Před válkou tam jezdilo na 500 kamionů s pomocí denně.

Zhruba dvě stě kamionů by mělo podle serveru BBC do Pásma Gazy vjet každý den příměří. Přivézt mají zdravotnický materiál, léky, potraviny a vodu. Úřad COGAT izraelského ministerstva obrany, který má na starost civilní aktivity na palestinských územích, uvedl, že Izrael umožní každý den příměří vstup také čtyřem cisternám s palivem a čtyřem kamionům s plynem na vaření.

Palivo a plyn bude pro humanitární organizace OSN, které ho potřebují pro rozvoz pomoci. Podle BBC ho mají dostat i nemocnice na jihu a má být zaručeno, aby se nedostalo do rukou Hamásu.

Podle televize Sky News Arabia do Pásma Gazy přes Rafáh vjela i vozidla přepravující polní nemocnici, kterou poskytly Spojené arabské emiráty. Nemocnice bude mít 150 lůžek.

Noční ostřelování

Katar si přeje, aby přestávka v boji nakonec vedla k trvalému příměří. Podobné přání již ve středu vyjádřilo několik dalších arabských států.

V hodinách, které předcházely začátku klidu zbraní, varovaly sirény před raketovým útokem izraelské obce sousedící s Pásmem Gazy. Podle ToI v noci přišly zprávy o intenzivním izraelském ostřelování v Gaze s tím, jak se armáda snažila co nejvíce pokročit ve svém tažení proti Hamásu v posledních hodinách před začátkem klidu zbraní. Ráno pak izraelská armáda uvedla, že její síly dosáhly „operačního rozmístění na linii příměří“.

Server BBC News také informoval o izraelském náletu podniknutém méně než hodinu před ohlášeným příměřím.

Šance si oddechnout

Izraelská armáda v pátek ráno shazovala nad Pásmem Gazy letáky, v nichž obyvatele varuje, aby se nevraceli do svých domovů na severu, neboť tato oblast i přes vyhlášené příměří zůstává válečnou zónou, napsal server ToI. Palestinští představitelé podle něj vyzvali vysídlené obyvatele Gazy, aby se po zahájení příměří vrátili do svých domovů.

„První věc, kterou chci udělat, je vyspat se,“ řekl Chalíd Loz před začátkem ohlášené čtyřdenní přestávky v bojích stanici Al-Džazíra. „Jsem unavený z toho neustálého bombardování,“ dodal. Stejně jako mnoho dalších lidí v Gaze považuje zastavení bojů za první šanci trochu si oddechnout. „Chceme zajistit vodu pro naše domovy, chceme sehnat domů potřebné zboží místo prázdných obchodů, kde nenajdeme, co potřebujeme,“ podotkl.

Do Pásma se v pátek začali vracet i první Palestinci, kteří po vypuknutí války museli zůstat v Egyptě. Podle zástupce palestinské ambasády v Egyptě, jehož citovala Al-Džazíra, uvázlo po začátku války v egyptském pobřežním městě Aríš, odkud se nyní vrací, asi 920 Palestinců. Další zůstali kvůli uzavření hranic v Káhiře, ti se budou moci vracet od soboty.

Izrael zahájil rozsáhlé bombardování a poté pozemní operaci v Gaze v reakci na útok, při němž ozbrojenci Hamásu na v jižním Izraeli pozabíjeli zhruba 1200 lidí a přes 200 odvlekli jako rukojmí do Pásma Gazy. Izraelská akce si podle úřadů Hamásu vyžádala už přes 14 000 lidských životů, takové informace však není možné nezávisle ověřit. Právě rostoucí počty civilních obětí vedly v minulých týdnech k sílícímu volání po humanitární přestávce v bojích.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!