Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Palestinci nejsou národ, nemají právo na svou zemi, řekl izraelský ministr

Izraelský ministr financí a předseda krajně pravicové strany Náboženský sionismus Bezalel Smotrič (8. ledna 2023) foto: Reuters

Palestinci nemají právo na svou zemi, protože žádný palestinský národ neexistuje. Prohlásil to izraelský ministr financí Bezalel Smotrič, který stojí v čele krajně pravicové strany Náboženský sionismus. Podle něj je palestinský národ „výmysl“ z doby před zhruba sto lety. Palestinský premiér Muhammad Ištajja označil výroky za důkaz „rasistické ideologie“ izraelské vlády.
  13:51aktualizováno  21:01

„Podle mezinárodního práva se národ definuje tím, že má svou historii, kulturu, jazyk, měnu a vedení. Kdo byl první palestinský král? Jaký je palestinský jazyk?“ prohlásil v Paříži Smotrič. „Vymysleli si fiktivní národ v zemi izraelské, aby mohli bojovat proti sionistickému hnutí,“ dodal. „Přestaňte bojovat proti Státu Izrael, prohrajete,“ řekl také Smotrič.

Palestinský premiér tato vyjádření důrazně odmítl. Podle něj historie dokazuje vazbu mezi Palestinci a územím v Izraeli „od samého úsvitu dějin lidstva“. „Jsme ti, co dali Palestině název,“ řekl Ištajja. „Tahle země je naše a Izrael je koloniální stát vytvořený kolonialisty a osadníky,“ dodal.

Smotrič pronesl své výroky u vlajky, která zobrazovala Izrael v hranicích obsahujících okupovaná území z roku 1967 i Jordánsko. Kvůli tomu si Jordánsko coby sousední země povolala izraelského velvyslance. Už dříve jordánská diplomacie uvedla, že Smotričovy výroky jsou v rozporu s mezinárodním právem a mírovou dohodou mezi Izraelem a Jordánskem. Výroky odmítl rovněž Egypt, který byl první arabskou zemí, jež uzavřela s Izraelem mírovou dohodou.

Šéf unijní diplomacie Borrell označil výroky za špatné, neuctivé a nebezpečné. „Je kontraproduktivní říkat tento druh věcí v atmosféře, která je stále napjatá,“ uvedl Josep Borrell. Vyzval izraelskou vládu, aby se od výroků distancovala a začala jednat se všemi stranami, aby rozptýlila napětí. „Zcela odmítáme tento druh jazyka,“ řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.

Stát Izrael vznikl v roce 1948 na základě rezoluce OSN, která počítala se vznikem dvou států – židovského a arabského. Den po vyhlášení Státu Izrael vypukla izraelsko-arabská válka, protože arabské státy s plánem OSN nesouhlasily, kritizovaly mimo jiné velikost území židovského státu. Během této války (1948-1949) bylo vyhnáno z domovů na 700 000 Palestinců. Po šestidenní válce v roce 1967, kdy Izrael obsadil Pásmo Gazy, Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém, uprchlo ze země další přes 300 000 Palestinců.

Před vznikem Státu Izrael byla Palestina po rozpadu Osmanské říše mandátním územím Společnosti národů pod správou Británie. V roce 1920 byla většina z jejích tehdy asi 750 000 obyvatel muslimové. Židovská populace území začala výrazněji růst v souvislosti s nástupem diktátora Adolfa Hitlera k moci v roce 1933 a vyvražďováním Židů nacisty. V roce 1945 žilo na tomto území asi 1,8 milionu lidí, z toho zhruba třetina byli židé. Další emigranti z celého světa do země přicházeli po vzniku státu Izrael.

Smotrič proslul řadou kontroverzních výroků na adresu Palestinců, ale i neortodoxních židů a také komunity LGBT+. Tento měsíc si vysloužil kritiku i od premiéra Benjamina Netanjahua za vyjádření na adresu vesnice Huvára na okupovaném Západním břehu, když řekl, že je třeba „ji vyhladit“. Tato obec se stala koncem února dějištěm násilností, označovaných mnohými za pogrom, při nichž desítky židovských osadníků zapalovaly Palestincům domy a auta.

Spouštěčem útoku bylo zabití dvou Židů palestinským radikálem. Za výrok o vyhlazení Huváry se Smotrič posléze omluvil; učinil tak při návštěvě USA druhý březnový víkend, kde proti jeho přítomnosti protestovalo několik stovek amerických Židů.

Smotrič dostal v koaliční vládě Benjamina Netanjahua také na ministerstvu obrany nově zřízenou funkci ministra, která mu dává pravomoce nad civilní správou více než poloviny okupovaného Západním břehu. Může tak zasahovat i do výstavby židovských osad, což je jedna z hlavních překážek pro mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Smotrič prosazuje jejich rozšiřování.

22. února 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!