Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Útok i do vlastních řad. Po náletech na Gazu se pohřešují izraelští rukojmí

Svět

  8:29aktualizováno  21:35
V důsledku izraelských vzdušných úderů je pohřešováno přes 60 rukojmí unesených z Izraele do Pásma Gazy, uvedlo podle Reuters ozbrojené křídlo Hamásu. Izraelská armáda při pozemním postupu v Pásmu Gazy zneškodnila několik desítek bojovníků z radikálního palestinského hnutí Hamás. Ty se na izraelské jednotky pokoušely útočit z tunelů a vojenských stanovišť na severu Gazy.

V důsledku izraelských vzdušných úderů je pohřešováno přes 60 rukojmí unesených z Izraele do Pásma Gazy, oznámilo v sobotu podle agentury Reuters ozbrojené křídlo radikálního palestinského hnutí Hamás.

Ozbrojenci Hamásu během překvapivého útoku na jižní Izrael 7. října povraždili na 1400 lidí a nejméně 241 podle izraelské armády odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí.

Mluvčí brigád Kasám Abú Ubajdá na účtu Hamásu na telegramu také uvedl, že těla 23 izraelských rukojmí jsou stále uvězněna v sutinách.

„Vypadá to, že kvůli pokračující brutální agresi okupačních sil proti Gaze se k nim nikdy nebudeme moci dostat,“ uvedl mluvčí brigád Kasám Abú Ubajdá. Agentura Reuters upozornila, že tato tvrzení není možné nezávisle ověřit.

Cílená razie

Na jihu palestinského území pak podnikla izraelská armáda v noci na sobotu cílenou razii, při které vyklízela budovy a zneškodňovala nálože. Během této operace vojáci narazili na skupinu bojovníků Hamásu, kteří vylezli z jednoho z tunelů, jež tato organizace používá pro přesun zbraní nebo bojovníků. Vojáci na ozbrojence stříleli a zabili je, uvedla izraelská armáda.

Bilance palestinských obětí po izraelských útocích podle ministerstva zdravotnictví, které ovládá Hamás, během soboty dosáhla čísla 9 488. Bezmála 3900 z toho jsou děti.

Rozhlasová stanice Al-Aksá blízká Hamásu informovala, že izraelský dron odpálil raketu na dům šéfa tohoto islamistického hnutí Ismáíla Haníji v Gaze. Haníja od roku 2019 žije mimo Pásmo Gazy, pobývá v Kataru a v Turecku. Není jasné, zda v zasaženém domě byl někdo z jeho příbuzných.

V sobotu dopoledne areálem školy pod správou OSN v Pásmu Gazy otřásly nejméně dva výbuchy. Podle mluvčí Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě je na místě neznámý počet obětí. Palestinské radikální hnutí Hamás předtím přišlo s tvrzením, že škola byla terčem izraelské palby.

Incident je hlášen z tábora Džabálija, který má podle televize Al-Džazíra zhruba 116 000 obyvatel a je největším z osmi uprchlických táborů v Pásmu Gazy. Izraelská armáda jej v úterý a středu ostřelovala s vysvětlením, že cílila na bojovníky Hamásu. Palestinská strana uvedla, že útoky zanechaly skoro 200 mrtvých.

Mluvčí Juliette Toumaová médiím řekla, že škola OSN v táboře sloužila jako útočiště pro rodiny, které kvůli nové válce přišly o střechu nad hlavou. Nové výbuchy nepřipsala izraelské armádě, uvedla však, že na místě jsou mrtví a že mezi oběťmi jsou i děti.

Podle nejnovějšího prohlášení Hamásem ovládaného ministerstva zdravotnictví Gazy zemřelo nejméně 15 lidí a dalších 70 utrpělo zranění. Podobný údaj dostal Reuters od vedení nemocnice Šífa, podle kterého počet obětí ještě poroste.

Izraelská armáda útočí i na zdravotníky

Červený půlměsíc podle agentury AFP uvedl, že úmyslné útoky na zdravotnické týmy představují „hrubé porušení ženevských konvencí, válečný zločin“. Izraelská armáda uvedla, že podnikla nálet na sanitku, kterou používala buňka Hamásu „v těsné blízkosti pozic na bojišti“.

Izrael před týdnem zahájil pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy ovládaném Hamásem. Jeho cílem je zničit tuto organizaci, kterou západní země označují za teroristickou.

Izraelské vojenské operace jsou reakcí na překvapivý a mimořádně brutální útok bojovníků Hamásu na území Izraele ze 7. října, při kterém zemřelo více než 1 400 lidí, zejména civilistů.

Blinken se v Ammánu snažil zapojit arabské země do řešení dění v Gaze

Konflikt mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem se nesmí rozšířit, uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken po jednání s libanonským premiérem Nadžíbem Míkátím v Jordánsku.

Vyjádřil „hluboké znepokojení“ boji na libanonsko-izraelské hranici, napsala agentura Reuters. Blinken je za poslední měsíc na druhé cestě po Blízkém východě ve snaze předejít eskalaci a rozšíření války. Snaží se přimět arabské země, aby se zapojily do hledání řešení konfliktu. V pátek Blinken navštívil Izrael, v neděli a pondělí bude v Turecku, potvrdil v sobotu Washington.

Blinken Míkátímu poděkoval, že jeho vedení brání zatažení Libanonu do války. Libanon je sídlem hnutí Hizballáh, jež vede Hasan Nasralláh. Ten v pátek poprvé od propuknutí bojů mezi Izraelem a Hamásem veřejně vystoupil a vyzval arabské země, aby válku pomohly zastavit.

Spojené státy se podle agentury AP snaží přesvědčit arabské země, aby se aktivněji podílely na řešení války mezi Hamásem a Izraelem. Šéf jordánské diplomacie Ajmán Safadí, který sobotní jednání v Ammánu svolal, uvedl, že jeho cílem je zastavit válku a humanitární krizi, kterou způsobuje.

Blinken se během návštěvy Jordánska setkal také s ministry zahraničí Saúdské Arábie, Egypta, Spojených arabských emirátů a Kataru a zástupci Palestinců. Podle agentury AP všichni odsoudili izraelskou taktiku používanou proti Hamásu, která podle nich představuje nezákonné kolektivní trestání palestinského lidu.

Egyptští představitelé uvedli, že mezi arabskými státy panuje shoda nejednat s USA o poválečném uspořádání v Pásmu Gazy před vyhlášením příměří a dodáním většího objemu humanitární pomoci a pohonných hmot do Pásma Gazy. V koordinaci s Katarem Egypt navrhuje šesti až dvanáctihodinové přestávky v bojích pro dodávky pomoci a evakuaci zraněných, píše AP.

Washington také potvrdil, že Blinken v neděli pojede do Turecka a v pondělí se setká s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Turecko v sobotu oznámilo, že kvůli dění v Gaze dočasně odvolalo svého velvyslance v Izraeli, píše AP.

Autoři: ,