Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Izrael dronem zabil velitele útoku na jih, zemřel i šéf vzdušných sil Hamásu

Svět

  8:39aktualizováno  13:38
Izraelské útoky na Gazu si podle úřadů vyžádaly již 2 200 obětí včetně více než 600 dětí a také 370 žen. Izraelský vzdušný úder v noci na sobotu zabil také velitele vzdušných sil radikálního palestinského hnutí Hamás Muráda abú Muráda, oznámila izraelská armáda. Později v sobotu armáda uvedla, že pomocí dronu zabila jednoho z velitelů Hamásu Alího Kazího, který vedl jeden z přeshraničních útoků na jih Izraele.

Zabitý velitel vzdušných sil Hamásu Murád abú Murád se velkou měrou podílel na organizaci masakrů spáchaných bojovníky Hamásu během jejich útoku na Izrael z minulého víkendu a také na výcviku těchto radikálů, sdělila také podle izraelského tisku izraelská armáda.

Murád abú Murád podle oznámení zemřel při úderu ve městě Gaza. Ten cílil na jedno z center Hamásu, z něhož radikální hnutí řídilo vzdušné útoky na Izrael.

Kazího se podle armády podařilo zabít díky úsilí izraelské tajné služby Šin Bet. „Velitel elitní jednotky Hamásu, která minulý víkend provedla útok na izraelská sídla poblíž Pásma Gazy, byl zabit při leteckém útoku,“ uvedl mluvčí armády.

Kazího izraelské úřady v roce 2005 zadržely v souvislosti s únosy a vraždami Izraelců, uvedl web The Times of Israel. Podle armádního mluvčího byl propuštěn během výměny Palestinců za francouzsko-izraelského vojáka Gilada Šalita. Toho unesl Hamás 25. června 2006 a po pěti a půl letech v zajetí v Pásmu Gazy ho propustil 18. října 2011.

Izraelská armáda v sobotu znovu vyzvala obyvatele severu Pásma Gazy, aby se přesunuli do jižní části oblasti za údolí Vádí. Učinit tak mají dnes mezi 10:00 a 16:00 místního času (9:00 a 15:00 SELČ), a to za použití evakuačních koridorů, kterými je podle armády možné bezpečně projít. Informovaly o tom agentury DPA a Reuters s odkazem na vyjádření mluvčího izraelské armády na síti X.

„Pokud vám záleží na vašich blízkých, přesuňte se podle instrukcí na jih. Věřte, že lídři Hamásu se o sebe postarali a před vzdušnými útoky v regionu se ukrývají,“ stojí podle listu The Times of Israel v arabsky psaném vzkazu pro obyvatele severní části Pásma Gazy, kde leží i stejnojmenné město.

Izraelská armáda odvezla těla Izraelců z Gazy

Při pátečním zásahu v Pásmu Gazy našla izraelská armáda těla některých Izraelců zabitých palestinskými ozbrojenci a transportovala je zpět do Izraele, uvedl server listu The Jerusalem Post. Šlo o první zásah izraelské armády v Gaze útoku Hamásu z minulého víkendu.

Izraelská armáda už v pátek uvedla, že její jednotky uskutečnily několik rozsahem omezených operací za hranicí Gazy, aby oblast vyčistily od teroristů. Při jedné z nich se podle serveru vojákům podařilo nalézt těla Izraelců a dovézt je zpět. Kolik jich bylo, The Jerusalem Post neuvedl.

Izraelské úřady vycházejí z toho, že Hamás v Pásmu Gazy, které nyní čelí tvrdým odvetným náletům Izraele, drží kolem 150 rukojmích, mezi nimiž jsou i cizinci. Hamás uvedl, že 13 rukojmích už při izraelském bombardování zemřelo. Nezávisle se to ověřit nedá.

Útoky na Gazu si vyžádaly už 1 900 obětí

Dětí podle palestinských úřadů v oblasti, kde na rozloze výrazně menší než Praha žije 2,3 milionu lidí, zemřelo 614. O život přišlo také 370 žen. Izrael nálety na Pásmo Gazy reaguje na týden starý překvapivý útok palestinského radikálního hnutí Hamás, který si vyžádal kolem 1 300 obětí, z velké části civilistů.

Jeruzalém Gazu, z níž útok směroval, kompletně uzavřel a do oblasti nepouští ani dodávky vody nebo potravin. Navíc před očekávanou pozemní ofenzivou vyzval přes milion obyvatel pásma, aby během 24 hodin odešli ze svých domovů na jih tohoto úzkého pobřežního pásu. Tento termín už v sobotu vypršel.

Ze severu Pásma Gazy po izraelské výzvě odešly odhadem desetitisíce lidí, napsala agentura Reuters s odvoláním na Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) . Už předtím v Gaze své domovy opustilo přes 400 tisíc Palestinců. Během nynější evakuace podle Palestinců při izraelských útocích zemřelo 70 lidí a dalších 200 bylo zraněno.

Ze strany řady humanitárních organizací, ale i vrcholných činitelů OSN Izrael čelí tlaku, aby některá opatření uvolnil. Generální tajemník OSN António Guterres v pátek například prohlásil, že v Pásmu Gazy je okamžitě potřeba umožnit přístup pro humanitární pomoc, a předejít tak hrozící katastrofě.

„Smyčka kolem civilního obyvatelstva v Gaze se utahuje. Jak se má 1,1 milionu lidí přesunout přes hustě obydlenou válečnou zónu za méně než 24 hodin?“ ptal se zase zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky Martin Griffiths.

Naopak představitelé Hamásu a řada mešit v Gaze v pátek obyvatele vyzývali, aby zůstali ve svých domovech. U části Palestinců panují obavy, jestli se ještě někdy budou moci vrátit zpět. Izraelská armáda v sobotu ráno postup Hamásu kritizovala. Zdůraznila, že výzvu k evakuaci dala, protože nechce, aby civilisty zasáhla válka, a snahy Hamásu zastavit přesun obyvatel označila za „extrémně smutné a znepokojující“.

Napjatá je situace i na Izraelem okupovaném Západním břehu, kde od útoku Hamásu ze 7. října při střetech s izraelskými silami zemřelo už 51 Palestinců. V noci na dnešek Izrael podle svého prohlášení také zasáhl „teroristický cíl“ Hizballáhu v jižním Libanonu. Reagoval tak na neidentifikovaný dron, který se přes hranici obou zemí dostal do severního Izraele. V oblasti u hranic s Libanonem se kromě toho objevily také dva „neidentifikované cíle“, které byly zničeny.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,