Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úder na tábor v Rafáhu zabil 45 lidí. Rozhodnutí z Haagu musí platit, řekl Borrell

Svět

  13:06aktualizováno  15:19
Izraelské vzdušné údery na palestinský uprchlický tábor poblíž Rafáhu na jihu Pásma Gazy v neděli večer zabily 45 lidí. Uvedlo to palestinské ministerstvo zdravotnictví. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl, že Rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora ohledně zastavení vojenské ofenzivy v oblasti Rafáhu na jihu Pásma Gazy musí být naplněno.

Ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás uvedlo, že údery zabily 45 lidí a dalších 249 zranily. Ministerstvo už předtím uvedlo, že mezi mrtvými jsou hlavně ženy a děti a že po úderech vypukl rozsáhlý požár ve stanovém městě vysídlených Palestinců.

Izraelská armáda původně oznámila, že přesně vedený úder mířil proti vysoce postaveným členům Hamásu. Při útoku zabila šéfa velitelství Hamásu na Západním břehu Jordánu a dalšího vysoce postaveného člena tohoto radikálního palestinského hnutí, kteří organizovali útoky proti Izraeli ze Západního břehu.

Hlavní izraelský vojenský prokurátor označil následky úderů za „velmi vážné“. Mluvčí izraelské vlády Avi Hyman pak uvedl, že z předběžných výsledků vyšetřování události v Rafáhu vyplývá, že palestinští civilisté hromadně umírali při požáru, který vypukl v důsledku izraelského vzdušného úderu proti velitelům Hamásu.

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) uvedl, že informace o úderech z Rafáhu jsou „děsivé“. „Přicházejí zprávy o hromadných obětech, mezi nimiž jsou i ženy a děti. Gaza je peklo na zemi. Záběry ze včerejší noci jsou toho dalším důkazem,“ uvedl úřad na síti X. Zděšení vyjádřila také organizace Lékaři bez hranic, která vyzvala k okamžitému a trvalému příměří.

Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady v noci na dnešek listu The Times of Israel řekl, že administrativa prezidenta Joea Bidena situaci v Rafáhu pozorně sleduje a sbírá k tomuto incidentu další informace. Vysoce postavený představitel Hamásu Sámí abú Zuhrí označil nedělní úder v Rafáhu za „masakr“. Zodpovědnost za něj připsal i Spojeným státům, které podle něj Izraeli dodávají peníze a zbraně.

Palestinský Červený půlměsíc po úderech uvedl, že Izrael oblast útoku dříve označil jako „humanitární zónu“ a tato čtvrť nepatřila mezi místa, kde armáda začátkem měsíce nařídila evakuaci civilistů.

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Rafáhu navzdory pátečnímu rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora v Haagu, který mu nařídil zastavit v této oblasti vojenskou ofenzivu i všechny akce, které by „palestinskému obyvatelstvu přivodily takové životní podmínky, jež by mohly způsobit jeho úplné či částečné fyzické zničení“. Izraelští představitelé ale dali najevo, že nehodlají vojenské akce zastavit.

Verdikt soudu ohledně zastavení ofenzivy musí být naplněn, vyzývá Borrell

„Izrael pokračuje se svou vojenskou operací na jihu pásma Gazy navzdory rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora, který zemi vyzval, aby své kroky okamžitě zastavila,“ řekl Borrell novinářům v Bruselu. „Rozhodnutí soudu musí být uvedeno do praxe,“ dodal šéf unijní diplomacie s tím, že bude rovněž usilovat o souhlas ministrů se zahájením speciální unijní mise, která by měla operovat právě na hraničním přechodu Rafáh.

Borrell též odsoudil izraelský vzdušný úder v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. „Jsem zděšen zprávami přicházejícími z Rafáhu o izraelských úderech, při nichž zahynuly desítky vysídlených osob včetně malých dětí. Co nejdůrazněji to odsuzuji,“ napsal na síti X. „V Pásmu Gazy není žádné bezpečné místo. Tyto útoky musí přestat.“

Pro zahájení civilní mise je potřeba souhlas všech členských států EU. Jak poznamenala agentura Reuters, zatím není jasné, jakou roli by mise EUBAM měla mít, musí se nicméně počítat s tím, že podobná operace bude velmi nebezpečná. Podle rakouského ministra zahraničí Alexandra Schallenberga bude chvíli trvat, než bude rozhodnutí o misi přijato. Podle diplomatů pravděpodobně mise nezačne fungovat, dokud budou pokračovat násilnosti v oblasti Rafáhu.

Podobně jako Borell se vyjádřila i německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Rozhodnutí mezinárodního soudu je podle ní závazné a musí být respektováno. „Žádný izraelský rukojmí nebude propuštěn, jestliže se bude muset nyní stále více lidí ukrývat ve stanech,“ uvedla německá ministryně s odkazem na množství Palestinců, kteří kvůli izraelským útokům museli opustit své domovy. „Mezinárodní humanitární právo platí pro všechny, rovněž pro Izrael a pro jeho vedení války,“ dodala Baerbocková.

Šéf španělské diplomacie José Manuel Albares se nechal slyšet, že dnes požádá svých 26 kolegů z ostatních zemí EU, aby Mezinárodní soudní dvůr oficiálně podpořili a podnikli kroky k zajištění toho, že Izrael bude verdikt respektovat.

Izraelská vláda dlouhodobě tvrdí, že Rafáh je poslední baštou Hamásu v Pásmu Gazy a bez dobytí tohoto města u hranic s Egyptem, kam dříve uprchl před boji přes milionu civilistů, nemůže válku vedenou v odvetě za teroristický útok ze 7. října vyhrát.

Autoři: ,