Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izraelci vpadli do mešity al-Aksá, Hamás chce pochodovat na Jeruzalém

Izraelská policie zatýká Palestinku na jeruzalémské Chrámové hoře. (5. dubna 2023) foto: AP

Izraelská policie v noci na středu pronikla do mešity Al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě, kde se střetla s Palestinci. Policisté pozatýkali asi 350 lidí, zraněno bylo nejméně padesát lidí. Premiér Benjamin Netanjahu později oznámil, že Izrael pracuje na uklidnění situace
  8:14aktualizováno  15:07

„Izrael je odhodlán zachovat svobodu vyznání, volný přístup ke všem náboženstvím a status quo a nedovolí násilným extremistům, aby to změnili,“ uvedl ve středu odpoledne Netanjahu.

Izraelská policie v noci na středu vnikla do mešity al-Aksá, aby vytlačila zabarikádované Palestince. Podle její verze byl zásah reakcí na chystané výtržnosti. Několik hodin se prý mladé lidi v mešitě snažila přesvědčit, aby ji v klidu opustili. Od zahájení ramadánu se několik věřících opakovaně snažilo v mešitě zůstat přes noc, což je běžně povolené jen posledních 10 dní svatého měsíce.

Podle svědectví zadržených, mezi kterými byli také ženy a děti, použili izraelské bezpečnostní složky obušky, pušky, nebo židle. Izraelská policie uvedla, že zatím není schopná tato tvrzení potvrdit. Střety ukazují záběry na sociálních sítích. Na některých je podle serveru listu The Jerusalem Post vidět policisty, jak bijí Palestince obušky a pak je zatýkají.

„Seděla jsem na židli a recitovala (korán),“ řekla Reuters před mešitou starší žena, která sotva popadala dech. „Házeli zábleskové granáty, jeden z nich mě trefil do hrudi,“ poznamenala a začala plakat.

K napětí rovněž přispěli židovští ultranacionalisté výzvami, aby byla obnovena praxe rituální porážky jehněte či kůzlete, běžná v minulosti. Extremisté nabídli peněžní odměnu každému, kdo se pokusí zvíře do areálu přinést, což podle agentury AP posílilo obavy muslimů, že Izrael plánuje komplex převzít.

Na zátah izraelské policie reagovalo palestinské militantní islamistické hnutí Hamás odpálením několika raket z Pásma Gazy na Izrael, který odpověděl leteckou odvetou. Hamás rovněž Palestince vyzval k pochodu na Jeruzalém a k obraně mešity. Nejmenovaný palestinský činitel agentuře AP potvrdil, že Palestina v současnosti jedná s Egyptem, Jordánském, USA a OSN o cestách k uklidnění vzrůstajícího napětí.

Incident v mešitě se odehrál ve velmi citlivé době, kdy muslimové slaví svatý měsíc ramadán a židé ve středu večer zahájí jeden z nejdůležitějších a nejstarších svátků svého kalendáře, pesach.

Ovšem ani Hamás, ani Íránem podporované hnutí Islámský džihád se k raketovým útokům nepřihlásily. Odpovědnost si připsala menší Demokratická fronta za osvobození Palestiny. Izraelská armáda nicméně uvádí, že všechny útoky z Gazy padají na vrub Hamásu, který Pásmo Gazy ovládá.

Armáda uvedla, že na Izrael bylo z Gazy vystřeleno devět raket, z nichž nejméně čtyři se podařilo zneškodnit. Další čtyři dopadly do volného prostoru. V reakci na tyto útoky uskutečnila izraelská letadla nálet na Pásmo Gazy.

Kritika od arabských států

Incident vyvolal protesty na okupovaném Západním břehu a také stížnosti ze strany Saúdské Arábie, Egypta a Jordánska, podle něhož bude Izrael „zodpovědný za nebezpečné následky této eskalace“.

Saúdská Arábie, se kterou by Izrael rád normalizoval vztahy, uvedla, že Izraelci svým útokem na mešitu podkopali mírové úsilí. K odsuzujícím reakcím se přidala také Liga arabských států (LAS).

„Pokud Izrael s tímto postupem neskončí, extremistický přístup panující v politice izraelské vlády povede k rozsáhlým konfrontacím s Palestinci,“ uvedl v prohlášení generální tajemník LAS Ahmad Abúl Ghajt.

Střety mezi Izraelci a Palestinci se v poslední době vystupňovaly. Izraelské síly za poslední rok zatkly tisíce Palestinců na Západním břehu a přes 200 jich zabily, a to jak ozbrojenců, tak civilistů. Při palestinských útocích zahynulo přes 40 Izraelců a také tři Ukrajinci.

Chrámová hora leží na náhorní plošině Starého Města ve východním Jeruzalémě a je nejcitlivějším místem izraelsko-palestinského konfliktu. Část západní stěny Chrámové hory tvoří Zeď nářků, která je jednou z nejdůležitějších židovských památek. Na vrcholu hory stojí Skalní dóm a mešita Al-Aksá, které patří k nejposvátnějším muslimským stavbám.

Autoři: ,