Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Nemocnice Šífa připomíná hřbitov, varuje WHO. Mrtvé žerou psi, tvrdí ministryně

Svět

  6:54aktualizováno  10:38
Z nemocnice Šífa v Gaze je „téměř hřbitov“, varovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle tamních lékařů se v největším zdravotnickém zařízení v Pásmu Gazy hromadí těla, která nemohou pohřbít či odvézt do márnice. Podle ředitele nemocnice i palestinské ministryně zdravotnictví mrtvé začali požírat psi. Izraelská armáda v pondělí uvedla, že ve sklepě jiné nemocnice nalezla množství zbraní.

V areálu nemocnice v úterý pohřbili 179 těl v hromadném hrobě, informovala agentura AFP s odvoláním na ředitele nemocnice. Mezi pohřbenými bylo i sedm novorozenců, kteří původně museli být umístněni v inkubátorech, a 29 pacientů z jednotky intenzivní péče.

„V okolí nemocnice jsou mrtvá těla, o která se nelze postarat, ani je nelze pohřbít či odvézt do nějaké márnice,“ uvedl podle BBC mluvčí WHO Christian Lindmeier. „Nemocnice už vůbec nefunguje tak, jak by měla. Je to téměř hřbitov,“ dodal. Podle chirurga Lékařů bez hranic (MSF), který v nemicnici působí, zdravotníci mrtvé ani zraněné před hlavní branou dostat dovnitř nemůžou.

„Když jsme poslali ven sanitku, aby pacienty dovnitř přivezla, zaútočili na ni. A přitom šlo o pár metrů. Okolo nemocnice jsou zranění lidé, hledají zdravotní péči, ale my je nemáme, jak přivézt. Je tady také sniper, který na pacienty zaútočil. Ti mají střelná poranění. Tři z nich jsme už operovali,“ uvádí podle tiskové zprávy MSF chirurg. Dodal, že současná situace na místě je nehumánní.

Podle místních lékařů se hromadí a hnijí těla i v nemocnici. Ředitel nemocnice Muhammad abú Salmíja pro BBC uvedl, že v úterý pohřbít 179 těl do hromadného hrobu. Podle novináře, který je v nemocnici a jehož citovala rovněž AFP, je v nemocnici cítit „pach rozkládajících se těl“.

Do areálu se navíc podle jeho slov dostali psi, kteří začali těla požírat.To podle organizace Middle East Monitor uvedla také palestinská ministryně zdravotnictví Maj Al-Kajla.

Organizace na svém Instagramu zároveň zveřejnila video, které má zachycovat mrtvá těla ležící v okolí nemocnice. Vysoký představitel ministerstva zdravotnictví podle příspěvku popsal situaci, kdy do areálu vtrhli psi a přítomní je nedokázali odehnat.

Podle britského serveru také panují obavy o osud desítek předčasně narozených dětí, které kvůli výpadkům proudu nemohou zůstat v inkubátorech. Podle ředitele zemřelo kvůli nedostatku kyslíku již sedm z nich.

Izraelská armáda nechala o víkendu z nemocnice odejít tisíce lidí, včetně lehce zraněných. Vážně zranění pacienti a novorozenci umístění v inkubátorech se ale z nemocnice jen tak nedostanou. Izraelská armáda v sobotu slíbila, že pomůže s evakuací nejmenších dětí z nemocnice. Zatím se tak ale nestalo.

V úterý armáda zveřejnila na sociální síti fotografii, na níž vojačka v podzemní garáži nakládá do sanitky několik inkubátorů. Armáda uvedla, že jsou pro transfer novorozenců z Gazy. Podle BBC ale nesdělila, z jaké nemocnice hodlá děti převézt. Není ani jasné, kde byl záběr pořízen.

Poradce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Mark Regev dříve prohlásil, že Izrael nemocnici nabízí „praktická řešení“ pro evakuaci kojenců, ale Hamás je nepřijímá. Izrael také stále ujišťuje, že jsou nemocnicím ochotni dodávat palivo. „Nepodporují přesun miminek v sanitkách, takže tam samozřejmě uvízly, protože (Hamás) chce ty hrozné fotografie,“ prohlásil Regev.

Americký prezident Joe Biden v pondělí uvedl, že největší nemocnici v Pásmu Gazy je potřeba chránit, a vyzval k méně rušivým zásahům izraelské armády.

V okolí rozlehlé nemocnice Šífa bojují izraelské jednotky s palestinskými ozbrojenci, což přimělo tisíce lidí uprchnout. Nemocnice, z níž se během bojů stal i jakýsi uprchlický tábor, je již tři dny bez elektřiny a vody, přičemž bombardování v její blízkosti situaci ještě ztěžuje.

Izrael ve válce

„Nemocnice musí být ochráněné,“ řekl Biden reportérům při vystoupení v Bílém domě. Jeho vyjádření přišlo po zprávách o tom, že většina nemocnic v Gaze již nefunguje, včetně té největší. Izraelská armáda tvrdí, že palestinské radikální hnutí Hamás z okolí nemocnic podniká raketové útoky a pod nemocnicemi má své úkryty.

Podle ministerstva zdravotnictví řízené Hamáse je nyní v nemocnici asi 650 pacientů, až 500 zdravotníků a na 2 500 lidí, kteří v nemocnici hledali úkryt před masivním izraelským bombardováním. Nemocnice je bez proudu a nemá ani základní potřeby. „Nemáme elektřinu. V nemocnici není voda. Nemáme žádné jídlo. Bez funkčních ventilátorů lidé do několika hodin zemřou,“ uvádí lékař MSF.

Situace je podle BBC kritická také v dalších nemocnicích v Pásmu Gazy, z nichž nyní funguje asi jen třetina. Ty ve střední části a na jihu jsou přeplněné pacienty i uprchlíky, kteří se tam často pěšky či na povozech tažených osly přemístili, aby našli úkryt před izraelským bombardováním.

Kvůli izraelskému bombardování a zastavení dodávek energie, paliva, potravin i léků, které jsou odvetou za útok palestinského hnutí Hamás ze 7. října na Izrael, je kritická situace též v několika málo nemocnicích v Pásmu Gazy, které ještě v omezeném režimu fungují. Z celkem 35 nemocnic v oblasti jich je nyní v provozu jen asi třetina.

Izrael tvrdí, že v dětské nemocnici našel zbraně

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari zveřejnil video, na němž ukazuje zbraně v místě, které označuje za sklepení nemocnice Rantisí. Říká, že byly nalezeny také sebevražedné pásy, ruční granáty, pušky, výbušniny, počítače a peníze. Zjištění podle něj dokazují, že Hamás „přeměnil nemocnice na svou teroristickou mašinérii“.

„Hamás převzal celou tuto oblast pod svou kontrolu a vedl z této nemocnice válku proti Izraelcům,“ citovala Hagariho agentura Reuters.

K možnému zadržování rukojmích ve sklepě nemocnice specializované na léčbu rakoviny Hagari uvedl, že zde byla nalezena provizorní toaleta, malá kuchyňka, lano a dětská láhev. Na stěně byl ručně psaný kalendář, který počítal dny od 7. října. Podle něj přítomnosti rukojmích v nemocnici nasvědčují také zpravodajské informace.

Vůdce Hamásu Chalíl Hajja sdělil stanici Al-Džazíra, že obvinění Izraele jsou nepravdivá, uvedla agentura DPA.

Pět mrtvých Palestinců na Západním břehu

Při střetech s izraelskou armádou v oblasti města Tulkarem na okupovaném Západním břehu Jordánu zemřelo pět Palestinců, uvedly podle agentury AFP palestinské zdravotnické úřady.

Ředitel nemocnice v tomto městě uvedl, že mrtvým Palestincům bylo mezi 21 a 29 lety. Podle něj lidé zemřeli při razii izraelské armády ve městě a přilehlém uprchlickém táboře. Svědci z tábora hlásili násilné střety a masivní nasazení izraelských vojáků, kteří zatýkali mladé Palestince.

Izraelská armáda agentuře AFP potvrdila, že v této části Západního břehu provedla vojenskou operaci, k možným obětem se ale nevyjádřila.

Po útoku palestinského radikálního hnutí Hamás ze 7. října, který si vyžádal na 1 200 obětí, Izrael zahájil masivní bombardování Pásma Gazy a následnou pozemní ofenzivu. Podle palestinských úřadů, které kontroluje Hamás, při těchto odvetných akcích zemřelo přes 11 240 lidí.

Izraelští vojáci už několik měsíců ve zvýšené míře provádějí razie na Západním břehu a jejich četnost se od útoku ze 7. října ještě zvýšila. Od začátku války bylo podle palestinského ministerstva zdravotnictví na Západním břehu zabito izraelskými vojáky nebo radikálními židovskými osadníky 180 Palestinců.

Ve čtvrtek palestinské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že během jednoho dne bojů v Džanínu, nestabilní sektoru na severu Západního břehu, zemřelo 14 lidí. Bylo to největší krveprolití od doby, kdy OSN v roce 2005 začala počítat mrtvé v důsledku izraelských razií.

Autoři: ,