Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zlepšete situaci v Gaze a zabraňte genocidě, nařídil Izraeli soud v Haagu

Svět

  13:59aktualizováno  19:04
Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) předběžným opatřením nařídil Izraeli, aby přijal veškeré kroky pro zabránění genocidy a aby zlepšil humanitární situaci v palestinském Pásmu Gazy. Izrael má měsíc na to, aby soud informoval o tom, co dělá k splnění příkazu. Z toho, že páchá genocidu, obvinila Izrael Jihoafrická republika.

Jihoafrická republika označila rozhodnutí soudu za rozhodující vítězství mezinárodního práva. Podle hnutí Hamás jde o významný vývoj vedoucí k izolaci Izraele.

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir rozhodnutí soudu zkritizoval a označil mezinárodní orgán za „antisemitský“. „Rozhodnutí antisemitského soudu v Haagu dokazuje to, co již bylo známo: Tento soud nehledá spravedlnost, ale spíše pronásledování židovského lidu. Během holokaustu mlčeli a dnes v pokrytectví pokračují a posouvají ho ještě o krok dál,“ řekl.

Premiér Izraele Benjamin Netanjahu se k nařízení soudu na tiskové konferenci vyjádřil následovně: „Oddanost Izraele mezinárodnímu právu je neochvějná. Stejně tak neochvějný je náš posvátný závazek pokračovat v obraně naší země a obraně našeho lidu.“ Obvinění z genocidy vznesené proti Izraeli označil jako nejen falešné, ale také pobuřující. Zdůraznil také, že válku Izrael vede proti teroristům Hamasu, ne proti palestinským civilistům. Plánuje proto nadále usnadňovat humanitární pomoc a dělat vše, aby udržel civilisty mimo nebezpečí, i když je Hamás podle jeho slov používá jako lidské štíty.

JAR podala na Izrael žalobu kvůli jeho masivní vojenské operaci v Pásmu Gazy, která je odvetou za teroristický útok Hamásu ze 7. října. Izrael tvrdí, že nepáchá válečné zločiny a dodržuje mezinárodní právo.

Může trvat roky, než soud vydá konečný rozsudek. Jihoafrická republika žádala ICJ, aby aby vydal předběžné opatření a nařídil Izraeli zastavit válečné operace. Rozsudky ICJ jsou konečné a nelze se proti nim odvolat, soud ale zároveň nemá žádné pravomoci, jak státy donutit, aby se jeho rozhodnutím řídily.

Řada zemí rozhodnutí ocenila

„Vyzýváme Izrael, aby plně zavedl předběžná opatření z rozhodnutí soudu,“ uvedl belgický premiér Alexander De Croo, jehož země nyní předsedá Radě EU. De Croo také vyzval k okamžitému příměří, propuštění rukojmích a poskytování humanitární pomoci bez překážek.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková zdůraznila, že rozhodnutí ICJ je závazné pro Izrael i pro Hamás. Palestinské hnutí vyzvala, aby propustilo rukojmí.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že rozhodnutí ICJ je konzistentní s názorem USA, že Izrael má právo udělat takové kroky, aby zabránilo opakování útoku ze 7, října, pokud dodržuje mezinárodní právo. Mluvčí ministerstva poukázal, že ICJ vyzval k „nepodmíněnému, okamžitému propuštění všech rukojmích držených Hamásem“, píše agentura Reuters. USA považují tvrzení, že Izrael páchá genocidu za nepodložená.

Také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ocenil rozhodnutí soudu, které se podle něj týká „nelidských útoků na Pásmo Gazy“. Erdogan v minulosti uvedl, že se Izrael vůči Pásmu Gazy chová jako teroristická organizace a označil palestinské hnutí Hamás, které EU a USA považují za teroristickou skupinu, za osvoboditele. Rozhodnutí ICJ uvítal i Egypt. Jeho ministerstvo zahraničí však uvedlo, že očekávalo, že soud nařídí zastavení bojů, jak se stalo v jiných podobných případech.

Unijní diplomacie v prohlášení uvedla, že opatření stanovená ICJ jsou pro dotčené strany závazná. „Evropská unie očekává jejich plné, okamžité a účinné provedení,“ uvádí společné prohlášení šéfa unijní diplomacie a Evropské komise.

Íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján v reakci na verdikt ICJ uvedl, že izraelští představitelé musí okamžitě stanout před soudy kvůli „genocidě a bezprecedentním válečným zločinům proti Pásmu Gazy“.

Autoři: ,