Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izrael nastínil další plány pro Gazu. Vojáky už stahuje, musejí zpět do práce

Nad Gazou stoupá kouř. (4. ledna 2024) foto: Reuters

Izraelský ministr obrany Joav Galant ve čtvrtek nastínil plány Izraele na další fázi války proti palestinskému hnutí Hamás v Gaze: měla by se vyznačovat cílenějším postupem v severní části této úzké pobřežní oblasti a dalším pronásledováním vůdců radikální skupiny na jihu. Izrael již také začal částečně stahovat z Pásma Gazy své síly.
  9:03

Podle agentury Reuters chce Izrael umožnit tisícům rezervistů návrat do civilního zaměstnání. Zároveň reaguje na sílící tlak mezinárodního společenství v čele se Spojenými státy, které žádají přechod k méně intenzivním bojovým operacím.

„V severní oblasti Pásma Gazy přejdeme na novou koncepci bojů v souladu s vojenskými úspěchy v terénu,“ uvedl Galantův úřad v prohlášení, které představuje hlavní principy ministrovy představy o dalších fází války.

Ministr ve zprávě uvedl, že operace na severu pásma budou zahrnovat razie, demolice tunelů, cílené letecké a pozemní údery a akce zvláštních jednotek. Na jihu, kde nyní přebývá většina z celkových 2,3 milionu obyvatel obléhaného pásma, často ve stanech a provizorních přístřešcích, bude armáda pokračovat v pozemní operaci ve snaze o likvidaci velitelů Hamásu a osvobození rukojmích.

„(Operace) bude pokračovat tak dlouho, jak to bude považováno za nezbytné,“ uvádí se v prohlášení.

Po válce už Hamás nebude Pásmo Gazy ovládat a Izrael si vyhrazuje právo na tomto území svobodně operovat, uvedl Galant. Dodal nicméně, že v oblasti nebudou přítomni izraelští civilisté a spravovat ji budou palestinské úřady.

Izrael ve válce

„Obyvatelé Gazy jsou Palestinci, a proto ji budou mít na starost palestinské orgány pod podmínkou, že nebude docházet k nepřátelským akcím nebo hrozbám vůči státu Izrael,“ uvádí se v prohlášení.

Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy v odvetě za krvavé útoky Hamásu ze 7. října, při nichž palestinští ozbrojenci v izraelském pohraničí povraždili na 1200 lidí a zhruba 240 odvlekli do Gazy jako rukojmí. Následné izraelské bombardování a pozemní operace v Pásmu Gazy si od té doby podle aktuální bilance palestinských úřadů řízených Hamásem vyžádaly téměř 22 500 životů. Převážná většina obyvatel pásma byla nucena opustit své domovy, poškozeno či zcela zničeno bylo podle některých zpráv 70 procent všech budov.

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...