Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Izrael propustil stovky teroristů. Podívejte se na jejich oběti

Svět

  15:00
TEL AVIV - V Izraeli se ozývají hlasy, zda bylo rozumné vyměnit jednoho vojáka za 1027 vězňů, z nichž mnozí mají na rukou krev desítek nevinných lidí. Téměř dvě třetiny propuštěných v první vlně byly odsouzeny k doživotním trestům. Nyní se teroristé vrací na svobodu a Palestina je oslavuje jako hrdiny.

Oběti teroristického útoku v Moment Café 9. března 2002 foto: Reprofoto

Izrael se raduje z návratu Gilada Šalita, který byl přes pět let držen v zajetí palestinských extremistů. Vláda Benjamina Netanjahua se dohodla s radikální organizací Hamás na výměně více než tisícovky vězňů.

Mnoho Izraelců ale svírají obavy z toho, že propuštění vězni vezmou opět do rukou zbraně. Mezi 477 Palestinci, kteří opustili vězení v první vlně, bylo totiž 287 odsouzeno k doživotnímu trestu. A většina z nich ne pouze k jednomu.

„Rekordmanem“ v tomto ohledu je Walíd Abd al-Azíz. Za spolupráci na bombovém útoku v jeruzalémské kavárně byl odsouzen k 36 doživotním trestům.

Kdo jsou vězni, které Izrael vyměnil za Gilada Šalita?
Palestinci se radují. Za pouhého jednoho vojáka se vrátí více než tisíc vězňů.

Palestinci se radují. Za pouhého jednoho vojáka se vrátí více než tisíc vězňů.

Ti, kteří spáchali ty nejkrvavější zločiny, se ke svým rodinám ovšem jen tak nevrátí. Jsou sice propuštěni na svobodu, ale musejí vycestovat do okolních arabských zemí. Vstup na palestinská území jim je totiž zapovězen. Někteří z nich se ale mohou vrátit domů za tři roky, ostatní zůstanou vyhoštěni trvale.

Odsouzení teroristé mají také povinnost hlásit každý měsíc izraelským úřadům, co dělají.

Koho Izrael vyměnil za Šalita?

  • Propuštěným vězněm s nejdelším trestem je Walíd Abd al-Azíz Abd al-Hadi Anadžas, který byl odsouzen 36 doživotním trestům za spolupráci na bombovém útoku v jeruzalémské kavárně Moment Caffé 9. března 2002. Exploze zabila 11 lidí, dalších 54 bylo zraněno.

Oběti útoku v kavárně Moment Caffé

  • Násir Sami Abd al-Razak Ali al-Nasír - Jatajma byl odsouzen k 29 doživotním trestům. V roce 2002 se podílel na bombovém útoku v Park Hotelu ve městě Netanja při kterém zahynulo 30 hostů a 140 bylo zraněno.

Oběti bombového útoku v hotelu Park Hotel v Netanje

  • Pátého března 2003 v Haifě explodovala výbušnina v přeplněném autobusu. Na útoku se podílel Médh Wál Tálib Abú Šarach a Fádí Muhamed Ibrahim al-Džába. Médh byl odsouzen k 19 doživotním trestům, Fádí k 18. Oba budou nyní propuštěni na svobodu. V autobuse bylo zabito 17 lidí, 53 bylo zraněno.

Oběti bombového útoku na městský autobus v Haifě

  • Mus’ab Ismail aI-Hašlimun připravil v roce 2004 dva sebevražedné atentátníky, kteří se odpálili ve dvou městských autobusech v Beerševě. Útoky si vyžádaly 16 mrtvých a sto zraněných. Mus’ab dostal od soudu 17 doživotních trestů.

Oběti dvou explozí v autobusech v Beerševě

  • K šestnácti doživotním trestům byla odsouzena Tamími Aref Ahmad Ahlam. Devátého dubna 2001 pomáhala sebevražednému atentátníkovi k tomu, aby se dostal do pizzerie Sbarro v centru Jeruzaléma, kde se odpálil. Exploze zabila 15 lidí (z toho 5 tvořila jedna rodina), zraněno bylo 130 lidí. „Nelituji toho, co jsem spáchala. „Osvobodíme se od okupace a pak budu osvobozená i z vězení,“ vzkázala před pěti lety novinářům z vězení.

V pizzerii Sbarro zemřelo také několik dětí

  • V roce 2000 obletěla svět fotografie palestinského mladíka, který zkrvavenýma rukama mává rozvášněnému davu. Abd al-Azíz Júsuf Mustafa Salehi se tehdy v řijnu účastnil brutálního lynče dvou Izraelců v Ramalláhu. Těla dvou mužů byla poté rozlíceným lidem z okna předhozena. Abd al-Azíz byl odsouzen k doživotí.

Abd al-Azíz Júsuf Mustafa Salehi mává davu při lynči v Ramalláhu

Autor: