Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izrael se nestáhne z Golanských výšin

Svět

  10:41
JERUZALÉM - Nový izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman vyloučil jakékoliv stažení Izraele z Golanských výšin, strategicky důležité oblasti na jihozápadě Sýrie, jejíž část Izrael okupuje od války z roku 1967. V rozhovoru zveřejněném v dnešním listu Haarec rovněž podmínil pokrok v mírových jednáních s Palestinci odzbrojením radikálního hnutí Hamas.

Izrael (ilustrační foto) foto: AFP

Vzápětí po svém středečním nástupu do úřadu tak Lieberman jasně nastiňuje odklon své zahraniční politiky od směřování předcházející vlády.

Hned první den ve funkci ministra zahraničí Lieberman rozhněval Palestince a vzbudil vyhlídky na napětí s Washingtonem, když ve svém vůbec prvním projevu v úřadu prohlásil, že Izrael není vázán dohodou z amerického Annapolisu, na jejímž základě byly loni obnoveny mírové rozhovory s Palestinci. "Nejsme vázáni žádným dokumentem, izraelská vláda v Annapolisu nikdy žádný dokument neratifikovala a neučinil to pak ani parlament," řekl a dodal, že politika ústupků vede k válce.

"Palestinci musejí ze všeho nejdříve zasáhnout proti teroru, převzít kontrolu nad pásmem Gazy (ovládaným Hamasem) a odzbrojit Hamas," citovala z Libermanova prohlášení v Haarecu agentura Reuters. "Bez toho bude těžké pohnout se kupředu." Izrael je podle Liebermana vázán pouze ustanoveními mírového plánu "cestovní mapa" z roku 2003, v němž je zakotveno odstranění neoprávněných kontrolních stanovišť a zmrazení výstavby na palestinských územích.

Cestovní mapa, kterou podporují i USA, vyzývá Palestince k zastavení útoků na Izrael, dříve než začnou rozhovory o konečné podobě dohody o nezávislém palestinském státě.

Míru bude dosaženo jen výměnu za mír
"Povedeme rozhovory s palestinskou správou, chceme si ale být jisti, že jejich ´šeky´ budou kryté. Izrael bude respektovat své závazky z cestovní mapy, musí tu ale být reciprocita," řekl Lieberman, který stojí v čele největšího koaličního partnera v pravicové vládě premiéra Benjamina Netanjahua, strany ruských imigrantů Izrael je náš domov.

Pokud jde o Izraelem anektované Golanské výšiny, izraelská vláda podle něj nepřijala žádnou rezoluci týkající se jednání se Sýrií. "Už jsme řekli, že nepřistoupíme na stažení z Golanských výšin," zopakoval Lieberman v izraelském deníku. "Míru bude dosaženo jen výměnu za mír," zdůraznil. Do protikladu tak změnil princip "míru výměnou za území", který byl základem mírových jednání mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy od blízkovýchodní mezinárodní konference v Madridu v roce 1991.

Strategické Golanské výšiny dobyl Izrael v roce 1967 a anektoval je v roce 1981. Na tomto území vyčnívajícím ze severního Izraele do Sýrie žije kolem 20.000 Izraelců.

Loni zahájily Izrael a Sýrie za zprostředkování Turecka nepřímá jednání o Golanech, ta však byla přerušena koncem prosince izraelskou ofenzivou v pásmu Gazy. Podle nedávného prohlášení minulého premiéra Ehuda Olmerta byly Izrael a Sýrie v té době velmi blízko dohodě. V předvečer schválení nové izraelské pravicové vlády v parlamentu ale syrský prezident Bašár Asad prohlásil, že arabské země "nemají skutečného partnera v mírových jednáních" s Izraelem.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat